مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه
دکتر نوید توفیقی راد » سی تی اسکن » تاثیرات تزریق اپیدورال در کاهش دردهای کمر و ستون فقرات

تاثیرات تزریق اپیدورال در کاهش دردهای کمر و ستون فقرات

تزریق اپیدورال برای درمان بسیاری از عارضه ها مانند پا درد و کمر درد که به درمان های معمولی پاسخ نداده اند، مورد استفاده قرار می گیرد. در صورت تزریق مستقیم به ناحیه دردناک، التهاب عصبی نخاعی آن منطقه را کاهش می دهد و می تواند موثر واقع شود. این التهاب، در نتیجه فتق دیسک یا تنگی کانال نخاعی است. دارو در فضای اپیدورال، یعنی ناحیه مملو از چربی بین استخوان و کیسه محافظ عصب های نخاعی تزریق می شود. درد به مدت چند روز یا حتی چند سال بعد از تزریق اپیدورال تسکین می یابد. هدف از تزریق استروئید این است که درد بیمار آنقدر کم شود که بتواند فعالیت های معمول خود و درمان طب فیزیکی را دنبال کند. در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم که تزریق اپیدورال چیست، نحوه تزریق اپیدورال چگونه است؟ مدت زمان تاثیر تزریق اپیدورال، مراقبت های بعد، عوارض و … چنانچه می خواهید در این زمینه اطلاعات جامعی بدست آورید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید…

ویدیو تزریق اپیدورال


تزریق اپیدورال کمری چیست؟

تزریق اپیدورال کمری، یک استروئید به فضای اپیدورال اطراف اعصاب نخاعی در ناحیه کمر است. هدف اصلی تزریق استروئید اپیدورال کمری، مدیریت درد مزمن ناشی از تحریک و التهاب ریشه های عصبی نخاعی در ناحیه کمر به دلیل شرایط یا آسیب های خاص است. هدف اصلی از تزریق استروئید اپیدورال کمری، مدیریت درد مزمن ناشی از تحریک و التهاب ریشه های عصبی نخاعی در ناحیه کمر ( ناحیه کمری ستون فقرات) به دلیل شرایط یا آسیب های خاص است، که توسط بهترین رادیولوژیست در تهران انجم می شود.

نحوه تزریق اپیدورال

داروهایی که در فضای اپیدورال تزریق می شوند، شامل کورتیکواستروئید ( برای مثال تریامسینولون، متیل پردنیزولون و دگزامتازون ) و داروهای بی حسی ( مانند لیدوکائین یا بوپیواکائین) می شود. این داروها به طور مستقیم در فضای اپیدورال ستون فقرات، یعنی ناحیه بیم مهره استخوانی و کیسه محافظ دور نخاع و عصب های نخاعی تزریق می شود. تزریق کورتیکواستروئید سبب کاهش التهاب شده و چنانچه دارو مستقیما در ناحیه دردناک تزریق شود، به تسکین درد نیز کمک خواهد کرد. این تزریق، فتق دیسک را کوچکتر نمی کند و فقط با دور کردن پروتئین های عامل ایجاد تورم روی عصب های نخاعی تاثیر می گذارد. درد چند روز تا چند سال پس از تزریق اپیدورال تسکین پیدا می کند و بیمار در این مدت می تواند، وضعیت ستون فقرات را با انجام دادن طب فیزیکی و ورزش درمانی بهبود بخشد.

این تزریق، 15-45 دقیقه طول می کشد و سپس بیمار مدتی تحت نظر قرار می گیرد. هدف از انجام تزریق اپیدورال این است که دارو در نزدیکترین نقطه ممکن به عصب دردناک تزریق شود. نوع تزریق به وضعیت بیمار و عارضه موجود و وجود پیچ یا میله فلزی در بدن بیمار بستگی دارد. پزشک تصمیم می گیرد که چه نوع عملی بهترین نتیجه را در پی دارد.

این تزریق کمری کمری خود را در بیمارستان انجام خواهید داد. نکته مهمی که باید توجه کرد این است که در طول این روش باید بسیار بی حرکت باشید. راههای مختلفی وجود دارد که پزشک می تواند به فضای اپیدورال اطراف نخاع در ناحیه کمر شما دسترسی داشته باشند که عبارت اند از:

ESI: در این روش مسیر سوزن بین دو لایه در ستون فقرات شما قرار می گیرد تا به فضای اپیدورال برسد. لامینا صفحه صافی از استخوان است که بخشی از هر مهره در ستون فقرات شما است. لامینا های ستون فقرات دیواره خارجی کانال نخاعی را تشکیل می دهند و از نخاع شما محافظت می کنند.

Transforaminal ESI: در این روش مسیر سوزن از سوراخ هایی است که ریشه های عصبی از طریق آن ستون فقرات های ترانس ESI شما خارج می شوند. پزشک معمولا فورامینال کمری برای ایجاد تسکین موقت درد ناشی از فتق دیسک یا آسیب خاص به یک ریشه عصبی استفاده می کنند.

Caudal ESI: در این روش مسیر سوزن از طریق شکاف استخوان خاجی که به سمت پایین ساکروم شما و درست بالای استخوان دنبالیچه شما قرار دارد و می گذارد تا به پایین ترین اعصاب نخاعی برسد. ساکروم استخوانی مثلثی شکل است که در قسمت پایین کمر شما قرار دارد که بین استخوان های لگن شما قرار دارد.

مزایای تزریق اپیدورال

 • تسکین دراز مدت یا موقت التهاب در ناحیه ای از ستون فقرات که باعث درد شده است.
 • تزریق استروئید ضرورت انجام عمل های تهاجمی را کاهش می دهد.
 • افزایش توانایی بیمار برای انجام فعالیت های روزمره و رها شدن از محدودیت های ناشی از تحمل درد
 • پزشک با تزریق استروئید اپیدورال می تواند محل دقیق مولد درد را تشخیص دهد. تشخیص منشا درد اغلب در مواردی که بیشتر از یک علت احتمالی برای درد وجود دارد، مشکل می باشد.
تزریق-اپیدورال

بیشتر بخوانید: سی تی اسکن چه کاربردهایی دارد؟

کاربردهای تزریق اپیدورال

تزریق اپیدورال به رفع درد پا و کمر و بازگشت به فعالیت های روزمره کمک می کند. این روش، سبب تسکین دردپا و کمردرد  ناشی از آسیب دیدگی دیسک می شود. آسیب دیدگی دیسک سبب وارد شدن فشار بر اعصاب نخاعی می شود. تزریق اپیدورال یک روش غیر جراحی می باشد و معمولا همراه با فیزیوتراپی و مصرف دارو انجام می شود.

تزریق اپیدورال کمر معمولا در درمان شرایطی که باعث تحریک و یا التهاب ریشه عصب نخاعی همراه با درد کمر و پا می شوند، استفاده می شود. شایع ترین عارضه هایی که با تزریق اپیدورال قابل درمان می باشند، عبارتند از :

 • درمان بیماری دیسک دژنراتیو کمر
 • درمان سیاتیک
 • درمان فتق دیسک کمر
 • درمان تنگی کانال نخاع کمری
 • درمان بیرون زدگی دیسک
 • درمان بیماری تخریبی دیسک
 • درمان درد ریشه عصب

آمادگی قبل از تزریق اپیدورال

پزشک، پرونده پزشکی بیمار و عکس های قبلی او را بررسی می کند تا بهترین روش برای تزریق را در نظر بگیرد، سپس از بیمار درباره شرح حال او سوالاتی را می پرسد. بیمارانی که داروهای رقیق کننده خون مانند پلاویکس، آسپرین، کومادین و … را مصرف می کنند، می بایست مصرف این داروها را از چند رو زقبل از تزریق متوقف کنند. بیمار باید درباره نحوه مصرف تمام داروهای مصرفی خود، قبل از تزریق با پزشک تجویز کننده این داروها و همچنین پزشکی که تزریق ایپدورال را بر عهده دارد مشورت کند. تزریق اپیدورال، معمولا در مراکز جراحی و بصورت سرپایی انجام می شود و با توجه به تصاویر فلوئوروسکوپی انجام می گردد. بیمار می بایست همراه داشته باشد تا او را در رفت و برگشت به کلینیک یاری کند. روز عمل از بیمار خواسته می شود که فرم رضایت نامه را امضا کند و فهرستی از داروهای مصرفی فعلی خود و حساسیت به داروهای مختلف را ارائه دهد.

تزریق-اپیدورال--کمری

مراقبت های بعد از تزریق اپیدورال

بعد از تزریق استروئید، معمولا بیماران مدت کوتاهی تحت نظر گرفته می شوند، سپس مرخص می شوند. بیشتر بیماران، بلافاصله بعد از تزریق می توانند راه بروند. ضعف موقتی یا بی حسی به ندرت بروز پیدا می کند، به همین دلیل لازم است که یکی از نزدیکان به عنوان همراه بیمار، از وی مراقبت کند و بیمار را به خانه برساند. بیماران معمولا می توانند فعالیت های معمول خود را بعد از یک روز دنبال کنند. چنانچه ناراحتی در محل تزریق وجود داشته باشد، با گذاشتن کیسه یخ و مصرف مسکن های ملایمی مانند تایلنول آرام می شود. بعضی از بیماران، بعد از، از بین رفتن اثر داروی بی حسی و قبل از تاثیرگذاری کورتیکواستروئید با افزایش جزئی درد، ضعف یا بی حسی روبرو می شوند. بیماران پس از مدتی جهت بررسی روند بهبود، تاثیرگذاری درمان و لزوم انجام درمان های دیگر به پزشک متخصص مراجعه می کنند و درمان فیزیوتراپی و طب فیزیکی شروع یا بیمار به متخصص مربوطه معرفی می شود. به بیماران توصیه می شود که شدت درد خود را در چند هفته بعد از عمل یادداشت کنند.

عوارض تزریق اپیدورال

درد ناشی از تزریق بسیار ناچیز است. از عوارض جانبی آن می توان به سردرد نخاعی ناشی از سوراخ شدن سخت شامه، عفونت، خونریزی، حساسیت و … اشاره کرد. بی حسی یا ضعف عضلانی ملایم دست یا پا معمولا بعد از 8 ساعت برطرف می شود. بیمارانی که عارضه هایی مانند دیابت، روماتیسم و بیماری های قلبی دارند یا اینکه نمی توانند مصرف داروهای ضد انعقاد را حتی برای مدتی کوتاه قطع کنند، باید برای ارزیابی خطر تزریق استروئید با پزشک معالجشان مشورت نمایند.

تزریق اپیدورال چقدر دردناک است؟

زمانی که پزشک داروی بی حس کننده موضعی را برای بی حس کردن ناحیه قبل از تزریق اپیدورال کمری تزریق می کند، احتمالا یک نیشگون گرفتن معمولی را تجربه خواهید کرد. ممکن است در طول انجام تزریق چیزی را احساس نکنید یا در طول تزریق موارد زیر را احساس کنید:

 • فشار
 • مور مور
 • یک احساس سوزش
 • درد لحظه ای

تزریق اپیدورال چقدر طول خواهد کشید؟

تزریق اپیدورال در عرض دو تا هفت روز شروع به کار می کند و تسکین درد می تواند از چند روز تا چند ماه یا بیشتر طول بکشد.

مدت زمان تزریق اپیدورال کمری برای کمر درد چقدر است؟

تحقیقات در این زمینه نشان می دهد  که درد قابل تحمل را تا 6 ماه باید تحمل کرد. با این حال، برای هر فردی درد متفاوتی را تجربه می کند، بنابراین تجربه شما ممکن است متفاوت باشد.

یک مطالعه نشان می دهد که افرادی که دچار درد رادیکولار ناشی از فتق کمریدریافت کرده اند، تا 70 درصد از آن ها در یک ESI دیسک شده اند و تا دو ماهگی حداقل 50 درصد احساس بهتری داشتند و 40 درصد از آن ها در 12 ماهگی احساس بهتری دارند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر هر یک از علائم زیر را در قسمت کمر خود تجربه کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید، این علائم شامل:

تجربه سردرد شدید در حالت ایستاده یا نشسته که پس از دراز کشیدن احساس بهتری دارد.

 • تجربه سردرد شدید در حالت ایستاده یا نشسته که پس از دراز کشیدن احساس بهتری دارد.
 • داشتن تب که می تواند نشانه عفونت باشد.
 • از دست دادن کنترل مثانه
 • احساس بی حسی یا ضعف در پاها

نتیجه گیری: سی تی اسکن کلیه چیست و چه کاربردهایی دارد

نتیجه گیری

رادیولوژیست از تزریق استروئید اپیدورال، به عنوان یک گزینه تسکین درد برای علل خاصی از جمله کمر درد مزمن استفاده می کند.

سوالات متداول

دکتر نوید توفیقی راد

دکتر نوید توفیقی راد متخصص رادیولوژی و سونوگرافی دارای بورد تخصصی رادیولوژی-اینترونشن هستند و از دانشگاه UCSD امریکا، فلوشیپ فوق تخصصی نورورادیولوژی دارند. از خدمات ایشان می توان به رادیولوژی، انواع سونوگرافی،آنژیوگرافی، ماموگرافی، درمان تومورهای کبدی، درمان فیبروم رحم و سایز حوزه های مرتبط اشاره کرد. همچنین ایشان با تکیه بر جدید ترین تکنیک ها بهترین روش های درمانی را برای درمان واریس به کار می برند.
مقالات مرتبط
تفاوت سونوگرافی و ماموگرافی

تفاوت سونوگرافی و ماموگرافی

تفاوت سونوگرافی و ماموگرافی در روش تصویربرداری  است که به صورت مجزا اما تکمیلی هستند که در معاینه سینه به کار می روند. ماموگرافی با استفاده از اشعه ایکس با...

تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی در چیست؟

تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی در چیست؟

تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی در نقش آنها در حوزه تصویربرداری پزشکی نهفته است. رادیوگرافی عمدتا شامل گرفتن تصاویر پزشکی، به طور معمول با استفاده از تکنولوژی...

سونوگرافی داپلر رحم چیست؟

سونوگرافی داپلر رحم چیست؟

سونوگرافی داپلر رحم یک تکنیک تصویربرداری پیشرفته است که برای ارزیابی جریان خون در رحم استفاده می‌شود. در این روش، از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − سه =