مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

سونوگرافی و انواع آن

گاها برای شما و یا اطرافیانتان رخ داده است زمانی که به پزشک مراجعه کرده اید ،پزشک برای تشخیص بهتر مشکل یا بیماری شما نیاز داشته تا درون بدن شما را ببیند. برای دید بهتر پزشک به اجزای درونی بدن از روشی به نام سونوگرافی استفاده می شود. در این مقاله قصد داریم تا به صورت کامل با سونوگرافی و انواع آن و عوارض و خطرات آن و… آشنا شویم.

سونوگرافی چیست؟

روشی برای تصویر برداری که هیچ گونه ضرری برای بدن ندارد. در سونوگرافی از امواجی استفاده می شود که هم جنس امواج صوتی هستند اما این امواج صوتی به دلیل فراصوت بودن برای انسان قابل شنوایی نیستند. این روش دردناک نیست و در حین انجام آن نیازی به بی حسی یا بیهوش شدن بیمار نیست. در این روش، بهترین رادیولوژیست دستگاه خاصی را روی قسمتی که به سونوگرافی نیاز دارد قرار می دهد. دستگاه امواج فراصوت را به بدن می تاباند و بعد از برخورد این امواج به بدن، اعضای مختلف آنان را بازتاب می کنند. امواج بازتاب شده به وسیله دستگاه گرفته می شود و با کامپیوتر تجزیه و تحلیل می شود. و در نهایت به شکل تصویر روی مانتیور برای پزشک نمایش داده می شود.

نحوه انجام سونوگرافی
نحوه انجام سونوگرافی

انواع سونوگرافی

سونوگرافی به چند روش مختلف انجام می شود. همه روش ها اصول یکسانی دارند اما روند انجام آنان متفاوت است:

 • سونوگرافی معمولی: این سونوگرافی به صورت دو بعدی است و در قسمت های مختلف بدن از جمله شکم برای تشخیص رشد جنین استفاده می شود.
 • سونوگرافی تخصصی: در این سونوگرافی از وسایل پیشرفته تری استفاده می شود. سونوگرافی پیشرفته برای یک مشکل خاص مورد استفاده قرار می گیرد.
 • سونوگرافی سه بعدی: در این روش تصاویر به صورت سه بعدی تولید می شوند. برای این سونوگرافی از prob های مخصوص و نرم افزار های تخصصی برای تجریه و تحلیل استفاده می شود.
 • تصویر برداری رنگی: به این روش کالر داپلر هم می گویند. در این سونوگرافی، تغییرات بسیار جزئی و ریز را مورد بررسی قرار می دهد.
 • سونوگرافی ترانس واژینال: در این روش سونوگرافی، دستگاه مخصوص مورد استفاده در داخل واژن قرار می گیرد و تصاویری را می گیرد.
سونوگرافی

اقدامات لازم قبل از انجام سونوگرافی

آمادگی های مورد نیاز قبل از انجام سونوگرافی بستگی به نوع سونو شما دارد. ممکن است در برخی ازسونوگرافی ها نیاز باشد تا موارد زیر را رعایت کنید:

اگر سونوگرافی شما شکمی از جمله کلیه و رحم، مثانه باشد. قبل از سونوگرافی از شما خواسته می شود تا آمادگی های زیر را داشته باشید:

 • عموما برای انجام این نوع سونوگرافی از شما خواسته می شود تا حدود 4 تا 6 لیوان آب را بخورید.
 • ممکن است نیاز باشد تا 8 یا 12 ساعت قبل از سونوگرافی ناشتا بمانید.

اگر سونو شما برای دستگاه های گوارشی از جمله کبد، صفرا، طحال و… باشد. آمادگی های زیر مورد نیاز است:

 • یکی دو روز قبل از سونوگرافی، غذاهای چرب نخورید.
 • به مدت 8 تا 12 ساعت ناشتا باشید.

به صورت کلی قبل از سونوگرافی شما باید لباس ناحیه ای که می خواهید سونو انجام دهید را در بیاورید. ممکن است به شما گان مخصوص بیمار داده شود. درصورتی که از قبل سریوگرافی یا باریوم انما انجام داده اید، قبل از سونو به پزشک خود اطلاع دهید.

نحوه انجام سونوگرافی

در ابتدا پزشکی که سونو برای شما انجام می دهد، از شما می خواهد تا لباس خود را از ناحیه ای که نیاز به سونوگرافی دارد کنار بزنید. سپس ژلی را برای چرب کردن پوست بدن شما میریزد.

پزشک دستگاه مخصوصی را روی بدن شما می گذارد، ممکن است کمی دستگاه را با فشار روی بدن قرار دهد.

و در آخر، موقعیت مناسب تصویر برداری را پیدا می کند و تصویر واضحی از ناحیه مورد بررسی به شما می دهد.

سونوگرافی برای چه مواردی مورد استفاده قرار می گیرد؟

 • سونوگرافی چشم: برای بررسی برخی از بیماری های چشمی پزشک نیاز دارد تا درباره کره چشم یا فضای اطراف پشت چشم اطلاعاتی داشته باشد. طبق اطلاعاتی که نیاز است پزشک یکی از دونوع سونوگرافی چشم که عباتند از : سونوگرافی روی پلک، سونوگرافی سطح قرینه را انتخاب می کند.
 • سونوگرافی ارتوپدی: این نوع سونوگرافی برای مشکلاتی غضروفی یا بافت های نرم بدن انجام می شود. این نوع سونوگرافی برای تشخیص بیماری هایی از قبیل:
 1. در رفتنه مفصل های ران.
 2. خونریزی داخلی.
 3. اواع تومور ها یا کیست.
 4. پاره شدن عضلات از جمله عضلات شانه.
 • سونوگرافی داپل عروق: در صورتی که نیاز باشد جریان خون در رگ ها، تنگی عروق، توده های کم خون و پر خون، مورد بررسی قرار گیرد در این حالت از سونوگرافی داپلر استفاده می شود.
 • سونوگرافی سینه: این سونوگرافی برای تشخیص بیماری ها یا وجود توده در سینه انجام می شود. از جمله روش های جایگزین سونوگرافی سینه، معاینه بالینی و ماموگرافی است.
 • سونوگرافی تیروئید: غده تیروئید نیز ممکن است دچار تومور یا بیماری شود. که برای تشخیص آن از سونوگرافی تیروئید استفاده می شود.
 • سونوگرافی دستگاه های گوارشی:این سونوگرافی برای بررسی و تشخیص بیماری ها در دستگاه گوارش مانند: کبد، صفرا استفاده می شود.
 • سونوگرافی زنان: برای بررسی مشکلات زنانه مانند: تومور در تخمدان، لگن، کیست، سرطان تخدان یا سرطان رحم سونوگرافی انجام می شود.
 • سونوگرافی جنین: همچنین از سونوگرافی برای بررسی وضعیت نوزاد در رحم مادر، سقط کردن جنین، جنسیت و ماه چندم بودن جنین استفاده می شود.

برخی دیگر موارد مورد استفاده سونوگرافی عبارتند از:

 • بررسی درد و ورم و یا عفونت.
 • سونوگرافی طحال.
 • سونوگرافی قلب یا اکوکاردیوگرافی.

پاسخ به سوالات متداول

دکتر نوید توفیقی راد

دکتر نوید توفیقی راد متخصص رادیولوژی و سونوگرافی دارای بورد تخصصی رادیولوژی-اینترونشن هستند و از دانشگاه UCSD امریکا، فلوشیپ فوق تخصصی نورورادیولوژی دارند. از خدمات ایشان می توان به رادیولوژی، انواع سونوگرافی،آنژیوگرافی، ماموگرافی، درمان تومورهای کبدی، درمان فیبروم رحم و سایز حوزه های مرتبط اشاره کرد. همچنین ایشان با تکیه بر جدید ترین تکنیک ها بهترین روش های درمانی را برای درمان واریس به کار می برند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی در چیست؟

تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی در چیست؟

رادیولوژی و رادیوگرافی دو روش تشخیص بیماری با کمک تصویربرداری پزشکی هستند. رادیولوژی و رادیوگرافی در سطح تخصصی بودن، نوع تصویربرداری و ... تفاوت هایی را شامل...

بیوپسی ریه چگونه انجام می گیرد؟

بیوپسی ریه چگونه انجام می گیرد؟

درصورتی که فردی مبتلا به بیماری های ریوی شده باشد، در ابتدای مراجعه به پزشک، پزشک برای وی سونوگرافی یا سی تی اسکن تجویز میکند. در حالتی که در ریه بیمار موارد...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 19 =