مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
دکتر نوید توفیقی راد » سونوگرافی » بهترین زمان سونوگرافی برای ضربان قلب جنین

بهترین زمان سونوگرافی برای ضربان قلب جنین

شنیدن ضربان قلب نوزاد برای اولین بار یک لحظه هیجان انگیز و به یاد ماندنی برای والدین است. ممکن است ضربان قلب جنین برای اولین بار در سونوگرافی واژینال در هفته های 5 تا 6 بارداری تشخیص داده شود. اما بهترین زمان سونوگرافی حاملگی برای شنیدن ضربان قلب جنین در هفته های 6 تا 7 بارداری می باشد که ضربان قلب جنین به طور دقیق تری قابل تشخیص است. در ادامه این مطلب از سایت دکتر نوید توفیقی راد می خواهیم بیشتر به بهترین زمان سونوگرافی حاملگی و بهترین زمان سونوگرافی برای ضربان قلب جنین بپردازیم با ما همراه باشید.

بهترین زمان سونوگرافی حاملگی

سونوگرافی مانیتورینگ قلب جنین چیست؟

در بهترین زمان سونوگرافی حاملگی که پزشک متخصص آن را تشخیص می دهد ضربان قلب و ریتم قلبی جنین شنیده می شود. سونوگرافی ضربان قلب جنین به پزشک شما این امکان را می دهد که وضعیت سلامت جنین را به طور دقیق تری بررسی کند. میانگین ضربان قلب جنین بین 110 تا 160 ضربه در دقیقه است. می تواند بین 5 تا 25 ضربه در دقیقه تغییر کند. ضربان قلب جنین ممکن است با واکنش کودک شما به شرایط موجود در رحم تغییر کند. ضربان قلب غیر طبیعی جنین ممکن است به این معنی باشد که کودک شما اکسیژن کافی دریافت نمی کند یا مشکلات دیگری وجود دارد.

کاربرد سونوگرافی ضربان قلب جنین

سونوگرافی ضربان قلب جنین به ویژه در بارداری های پرخطر بسیار کاربردی و مهم است و بهتر است در بهترین زمان سونوگرافی حاملگی مشخص شده توسط پزشک متخصص انجام شود. مواردی که باعث تاثیر در ضربان قلب جنین می شود عبارتند از:

  • انقباضات رحمی
  • داروهای ضد درد یا بیهوشی که در حین زایمان به شما داده می شود
  • آزمایشات انجام شده در حین زایمان
  • فشار دادن در مرحله دوم زایمان

علاوه بر دلایلی که مطرح شد ممکن است پزشک متخصص شما به دلایل دیگر بهترین زمان سونوگرافی حاملگی را تشخیص دهد و سونوگرافی ضربان قلب جنین را برای شما تجویز کند.

سونوگرافی ضربان قلب جنین

چگونه برای سونوگرافی ضربان قلب جنین آماده شوم؟

  • در ابتدا ممکن است از شما خواسته شود که یک فرم رضایت نامه را امضا کنید که اجازه انجام این روش را می دهد. فرم را با دقت بخوانید و اگر چیزی واضح نیست سوال بپرسید.
  • اگر به هر دارو، لاتکس، نوار چسب یا بیهوشی حساسیت دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.
  • اگر سونوگرافی ضربان قلب جنین همراه با آزمایش پایش دیگری انجام شود، ممکن است از شما خواسته شود قبل از آزمایش یک وعده غذایی بخورید. این می تواند به فعال تر کردن کودک شما کمک کند.
  • قبل از قرار دادن دستگاه داخلی باید کیسه آمنیوتیک پاره شود و دهانه رحم باید چندین سانتی متر گشاد شود.
  • هر دستورالعمل دیگری را که ارائه دهنده به شما می دهد برای آماده شدن اجرا کنید.

بهترین زمان سونوگرافی حاملگی برای شنیدن ضربان قلب جنین در هفته های 6 تا 7 بارداری می باشد که ضربان قلب جنین به طور دقیق تری قابل تشخیص است.

آیا صدای ضربان قلب جنین با گوش انسان بدون دستگاه قابل شنیدن است؟

تشخیص ضربان قلب جنین برای گوش انسان اگر غیرممکن نباشد بسیار دشوار است. اما برخی از مادران باردار ادعا می کنند که می توانند ضربان قلب کودک خود را از طریق شکم خود بشنوند. این ممکن است در یک اتاق آرام در اواخر سه ماهه دوم یا سوم در بهترین زمان سونوگرافی حاملگی برای شنیدن ضربان قلب جنین امکان پذیر باشد. اگر صدای ضربان قلب کودکتان را در خانه نمی شنوید نگران نباشید.

اگر در مورد ضربان قلب کودک خود نگران هستید، مطمئن ترین گزینه شما این است که با پزشک خود تماس بگیرید. آنها می توانند برای اطمینان از طبیعی بودن ضربان قلب کودک سونوگرافی ضربان قلب جنین را برنامه ریزی کنند.

✅ بیشتر بخوانید: سونوگرافی داپلر

تغییرات ضربان قلب جنین در طول دوران بارداری

در طول بارداری، قلب کودک شما به رشد خود ادامه خواهد داد. ضربان قلب جنین در هفته های اول بارداری بین 90 تا 110 ضربان در دقیقه شروع می شود. در حدود هفته های 9 تا 10، بین 140 تا 170 ضربه در دقیقه افزایش می یابد و به اوج خود می رسد. پس از آن، ضربان طبیعی قلب جنین بین 110 تا 160 bpm در سه ماهه دوم و سوم در نظر گرفته می شود. به خاطر داشته باشید، ضربان قلب کودک شما می تواند در طول بارداری و در هر آزمایش قبل از تولد متفاوت باشد. اگر ضربان قلب کودک شما خیلی کند، خیلی سریع یا نامنظم باشد، پزشک شما اقدامات لازم را انجام خواهد داد. اگر چنین است، احتمال نادری وجود دارد که کودک شما به بیماری قلبی مبتلا شود. به همین دلیل است که پزشک در هر جلسه آزمایش ضربان قلب کودک شما را کنترل می کند.

اگر پزشک شما هر گونه نگرانی در مورد رشد قلب کودک شما داشته باشد، ممکن است برای بررسی بیشتر قلب جنین اکوکاردیوگرام جنین را تجویز کند.

دکتر نوید توفیقی راد

دکتر نوید توفیقی راد متخصص رادیولوژی و سونوگرافی دارای بورد تخصصی رادیولوژی-اینترونشن هستند و از دانشگاه UCSD امریکا، فلوشیپ فوق تخصصی نورورادیولوژی دارند. از خدمات ایشان می توان به رادیولوژی، انواع سونوگرافی،آنژیوگرافی، ماموگرافی، درمان تومورهای کبدی، درمان فیبروم رحم و سایز حوزه های مرتبط اشاره کرد. همچنین ایشان با تکیه بر جدید ترین تکنیک ها بهترین روش های درمانی را برای درمان واریس به کار می برند.
مقالات مرتبط
تفاوت سونوگرافی و ماموگرافی

تفاوت سونوگرافی و ماموگرافی

تفاوت سونوگرافی و ماموگرافی در روش تصویربرداری  است که به صورت مجزا اما تکمیلی هستند که در معاینه سینه به کار می روند. ماموگرافی با استفاده از اشعه ایکس با...

تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی در چیست؟

تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی در چیست؟

تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی در نقش آنها در حوزه تصویربرداری پزشکی نهفته است. رادیوگرافی عمدتا شامل گرفتن تصاویر پزشکی، به طور معمول با استفاده از تکنولوژی...

سونوگرافی داپلر رحم چیست؟

سونوگرافی داپلر رحم چیست؟

سونوگرافی داپلر رحم یک تکنیک تصویربرداری پیشرفته است که برای ارزیابی جریان خون در رحم استفاده می‌شود. در این روش، از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + سه =