مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

آنژیوگرافی چیست؟

آنژیوگرافی که در بخش اشعه ایکس یا رادیولوژی بیمارستان استفاده می شود، نوعی تصویربرداری با اشعه ایکس برای بررسی رگ های خونی می باشد. تصاویر تولید شده با این روش، به عنوان آنژیوگرام شناخته می شوند و معمولاً بین 30 دقیقه تا 2 ساعت طول می کشد تا عکس برداری انجام شود.

برای انجام تصویر برداری با این روش، لازم است ابتدا سوزنی در شریان استخوان ران قرار گیرد. پس از آن می توان به راحتی تمام نواحی بدن را از همین طریق، مشاهده کرد. زمانی که دسترسی به سوزن برقرار گردید، سیم ها و کاتترها از طریق سیستم شریانی به قسمت مورد نظر متصل می شود. بعد از آنژیوگرافی معمولاً یک ماده حاجب بر پایه ید به سیستم تزریق خواهد شد.

این ماده کمک می کند تا رسانه خون در حال حرکت را از طریق رگ ها، برجسته شود. برای تصویربرداری، می توان به بیمارستان های معتبری مراجعه نمود، و با استفاده از بی حسی موضعی به راحتی این روند درمان را طی کرد. مدت زمان تصویر برداری بسته به میزان کنتراست در هر بیمار متفاوت خواهد بود.

آنژیوگرافی
آنژیوگرافی

شیوه تصویر برداری و انجام آنژیوگرافی 

اولین قدم برای تصویر برداری، پوشیدن لباس مناسب مرکز درمان و دراز کشیدن بر روی تخت اشعه ایکس می باشد. پس از آن تصویربرداری در بهترین مرکز تصویر برداری بسته به شرایط زیر انجام می شود:

 • بیمار معمولاً بیدار خواهد بود، اما ممکن است برای کودکان خردسال از بیهوشی استفاده شود
 • یک برش کوچک بر روی پوست بیمار ایجاد می شود، که این برش معمولاً در نزدیکی کشاله ران یا مچ دست خواهد بود. می توان برای انجام آنژیوگرافی از بی حسی موضعی برای بی حس کردن منطقه مورد نظر، استفاده نمود. تا بیمار دچار آسیب خاصی نشود.
 • یک لوله یا کاتتر بلند، نازک و قابل انعطاف به درون رگ وارد شده و به پزشک کمک می کند تا با دقت ناحیه مورد نظر را بررسی کند. ممکن است در چنین حالتی بیمار احساس فشار و کشیدگی کند، که این مسئله چندان دردناک نخواهد بود.
 • در این مرحله یک ماده رنگی خاص (ماده حاجب) از طریق کاتتر به درون رگ تزریق می شود. این ماده ممکن است احساس گرما در بدن ایجاد کنید. پس از آن نیز بدن برافروخته شود. حتی بیمار پس از آنژیوگرافی برای چند ثانیه تمایل شدیدی به کندن پوست خود خواهد داشت. که این مسئله تاثیر ماده حاجب است و به زودی برطرف می شود.
 • زمانی که ماده حاجب در رگ ها جریان دارد، می توا یک سری تصویر با اشعه ایکس از رگ های خونی گرفت.

البته در روش دیگر آنژیوگرافی ممکن است پزشک علاوه بر تصویر برداری، از یک بالون یا یک لوله کوچک نیز برای باز کردن شریان های تنگ استفاده کند. که به این روش درمانی آنژیوپلاستی گفته می شود. در نهایت نیز کاتتر برداشته شده و فشار ایجاد شده در ناحیه مورد نظر نیز کم خواهد شد. پس از آن نیز خونریزی متوقف شده و بدون نیاز به بخیه می توان منتظر بهبود محل برش بر روی بدن بود.

آنژیوگرافی به چند نوع تقسیم می شود؟ 

روش های بسیاری برای آنژیوگرافی در دنیا وجود دارد، که هر کدام از آنها می توانند به نحوی برای تشخیص بیماری شخص مفید باشند. از جمله این روش ها باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • آنژیوگرافی کرونر، که داخل عروق کرونر را ترسیم می کند. این تصاویر می توانند تنگی ها را در شریان ها تعیین کرده و برطرف کنند. این تنگی ها مسئول درد قفسه سینه بوده و می توانند منجر به حمله قلبی نیز شوند.
 • آنژیوگرافی توموگرافی کامپیوتری (CTA) که با استفاده از اشعه ایکس انجام می شود. تصاویر در این روش، به صورت برش های افقی یا محوری رگ های خونی بوده و از ان ها برای تشخیص بیماری استفاده می شود.
 • آنژیوگرافی تفریق دیجیتال (DSA)، که در اصل عروق خونی مغز را برای بررسی جریان خون تصویربرداری می کند.
 • آنژیو ریوی، که از رگهای خونی برای ارزیابی شرایط مختلف همچون آنوریسم، تنگی یا انسداد تصویر برداری می کند.
 • آنژیو رادیونوکلئید، که در اصل یک روش پزشکی هسته ای است. مقدار کمی رادیونوکلئید (ردیاب دارویی یا رادیواکتیو) نیاز است، تا بتوان با آن به بررسی بافت مورد نظر کمک کرد.
 • آنژیوگرافی کلیه، که به آن آرتریوگرافی نیز می گویند. در این روش رگ های خونی کلیه را، برای تشخیص علائم انسداد یا ناهنجاری های موثر بر خون رسانی به کلیه ها، تصویر برداری می کنند.
 • آنژیو تشدید مغناطیسی (MRI): از این تصویربرداری، تشدید مغناطیسی (MRI) و رنگ کنتراست برای تجسم رگ های خونی استفاده می شود. پزشکان اغلب از MRI برای بررسی قلب و سایر بافت های نرم و ارزیابی جریان خون استفاده می نمایند.
آنژیوگرافی-عروق
آنژیوگرافی-عروق

برخی از عوارض احتمالی تصویر برداری

مسلما هر روش درمانی ممکن است عوارضی با خود در پی داشته باشد. با انجام آنژیوگرافی نیز، بیماران ممکن است دچار خونریزی یا کبودی در جایی که شریان وارد شده است، شوند.از سوی دیگر ممکن است نسبت به ماده حاجب واکنش آلرژیک داشته باشند. یا آنکه شریان دسترسی آنها مسدود شود. به ندرت نیز، در طی آنژیوپلاستی یا قرار دادن استنت، بخشی از انسداد شریانی می تواند قطع شود و به عروق دیگر منتقل گردد.

پاسخ به سوالات متداول شما در مورد آنژیوگرافی

منابع:

https://www.news-medical.net/health/What-is-Angiography.aspx

https://www.nhs.uk/conditions/angiography/what-happens/

دکتر نوید توفیقی راد

دکتر نوید توفیقی راد متخصص رادیولوژی و سونوگرافی دارای بورد تخصصی رادیولوژی-اینترونشن هستند و از دانشگاه UCSD امریکا، فلوشیپ فوق تخصصی نورورادیولوژی دارند. از خدمات ایشان می توان به رادیولوژی، انواع سونوگرافی،آنژیوگرافی، ماموگرافی، درمان تومورهای کبدی، درمان فیبروم رحم و سایز حوزه های مرتبط اشاره کرد. همچنین ایشان با تکیه بر جدید ترین تکنیک ها بهترین روش های درمانی را برای درمان واریس به کار می برند.
مقالات مرتبط
سونوگرافی سینه

سونوگرافی سینه

سونوگرافی سینه از امواج صوتی و پژواک آنها برای تهیه تصاویر کامپیوتری از داخل سینه استفاده می شود. با سونوگرافی سینه می توان تغییرات خاص در پستان مانند کیست...

سونوگرافی چیست

سونوگرافی چیست

سونوگرافی یک آزمایش پزشکی است که شامل استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصویری از اعضای بدن است. این آزمایش پزشکی، می تواند به پزشکان در تشخیص...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =