دکتر نوید توفیقی راد » واریس » هر آنچه در مورد واریس باید بدانید
مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

هر آنچه در مورد واریس باید بدانید

ممکن است در نواحی از بدن شما، مانند پاها، دست یا شکم، واریس ایجاد شده باشد یا علائم واریس را داشته باشید. واریس، با ایجاد درد و احساس خستگی تغییر رنگ پوست و تورم همراه است. حدود 25 درصد از بزرگسالان، درگیر واریس هستند. واریس، اغلب در پاها ظاهر می شود ولی ممکن است در نواحی دیگر بدن نیز مشاهده شود. رگ های واریسی معمولا، به صورت متورم، دردناک و رنگ بنفش یا آبی هستند. با ایجاد واریس، این سوال پیش می آید که علت ایجاد واریس چیست؟ واریس چگونه به وجود می آید؟ راه های تشخیص و درمان واریس کدامند؟ برای پاسخ به این پرسش ها و کسب اطلاعات در خصوص این بیماری، در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

واریس
واریس

واریس چیست؟

واریس پا، رگ های ریز و نازکی هستند که گاها از زیر پوست نمایان می شوند و ظاهر پوست را تغییر می دهد و سبب از بین رفتن زیبایی پوست می شود. رگ های واریسی، سیاهرگ هایی می باشند که به علت اختلال عملکرد دریچه های رگ هاو به طور غیر طبیعی گشاد می شوند. توصیه می شود که در صورت مشاهده هرگونه علائمی بلافاصله به پزشک مراجعه کنید و در بهترین مرکز تصویر برداری به درمان بیماری خود بپردازید.

انواع واریس

رگ های واریسی به شکل های مختلف می تواند ایجاد شود. رگ های واریس به طور معمول به صورت متورم و پیچ خورده که تغییر رنگ داده است دیده می شوند و با احساس ناراحتی و درد همراه هستند. رگ های واریسی، نمی توانند جریان خون را به سمت قلب هدایت کند و به جای هدایت خون به سمت قلب، باعث ایجاد حوضچه های خونی کوچک درون رگ ها می شوند. درمان این نوع رگ ها با استفاده از لیزر، درمان واریس با اسکلروتراپی و التراسوند امکان پذیر می باشد.

در این قسمت، انواع مختلف واریس را بررسی می کنیم:

عروق تار عنکبوتی : در این نوع واریس، رگ ها مانند تار عنکبوت می باشند و به دلیل نمایان بودن روی پوست، از لحاظ زیبایی، ایجاد مشکل می کنند. هرچه مدت زمان بیشتری از بروز واریس گذشته باشد و تعداد عروق تار عنکبوتی بیشتر باشد، ریسک بروز عارضه های حادی مانند درد مزمن، درماتیت، زخم واریس و … بیشتر می شود.

واریس متوسط : رگ‌های واریسی متوسط بزرگ هستند و از زیر پوست به صورت برجسته دیده می شوند و برای زیبایی پوست مشکل به وجود می آورند. این رگ ها به رنگ های بنفش یا آبی دیده می شوند و در صورت درمان نشدن سبب ایجاد مشکلات جدی می شود.

واریس شدید : در صورتی عدم درمان واریس شدید، ظاهر آن روی پوست، بد شکل می شود و زمینه ایجاد بسیاری از مشکلات از جمله برجستگی شدید زیر سطح پوست و عوض شدن رنگ پوست و … می شود که حتما باید تحت نظر پزشک، درمان شود.

انواع واریس بر اساس ناحیه بروز آن

 • واریس پا
 • واریس شکم
 • واریس ناحیه رحم
 • واریس ناحیه واژن
 • واریس ناحیه لگن

واریس پا

احتمال واریسی شدن برای همه عروق وجود دارد ولی این عارضه بیشتر در عروق پا و ساق پا ایجاد می شود. دلیل این موضوع، ایستادن و راه رفتن طولانی مدت و فشار آمدن به عروق خونی می باشد.

واریس شکم چیست؟

این نوع واریس، روی شکم ایجاد می شود و ظاهری مانند انواع عروق واریسی دارد. برای کمک به درمان واریس شکم، یک نوع لباس مخصوص برای بیمارانی که در ناحیه شکم و ران و لگن دچار واریس شده اند وجود دارد که توسط پزشک، به بیمار توصیه می گردد.

واریس-شکم
واریس شکم

علل ایجاد بیماری واریس

دلیل اصلی ایجاد واریس مشخص نیست، ولی عوامل ژنتیکی می تواند در آن نقش داشته باشد. نقش هورمون ها، به ویژه در زنان، نقش مهمی در بروز واریس دارد. عواملی مانند بلوغ، بارداری، یائسگی و مصرف پروژسترون، استروژن و قرص های جلوگیری از بارداری می تواند سبب تضعیف دریچه های ورید شود و در گردش خون اختلال ایجاد کند و سبب ایجاد رگ های واریسی شوند. اندام هایی که ممکن است درگیر واریس شوند، عبارتند از: پا، صورت، دست، بیضه، واژن و …

‌شریان ها، خون را از قلب به دیگر بافت ها می برند  ورید ها خون را از دیگر نواحی بدن به قلب باز می گردانند. به این طریق خون می تواند در بدن گردش کند. جهت بازگشت خون به قلب، وریدهای پا باید بر خلاف نیروی جاذبه عمل کنند.
‌انقباضات عضلانی در قسمت های پایینی پا به عنوان یک پمپ عمل کرده و به همراه دیواره های ارتجاعی وریدها، به بازگشت خون به قلب کمک می کنند. در هنگام حرکت خون به سمت قلب دریچه های کوچکی در سیاهرگ ها باز شده و برای جلوگیری از برگشت خون به عقب، بسته می شوند. اگر این دریچه های سیاهرگی درست عمل نکنند، موجب ایجاد واریس شده و خون در سیاهرگ می ماند و رگ را متورم می کند.

سن:

همزمان با افزایش سن ، وریدها می توانند خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و متورم شوند. همچنین، دریچه های موجود در وریدها ضعیف شده و به خونی که باید به سمت قلب حرکت کند اجازه می دهند تا به عقب برگردد.

بارداری :
برخی زنان باردار به ورید های واریسی دچار می شوند. بارداری سبب افزایش حجم خون در بدن می شود، اما جریان خون از پاها تا لگن را کاهش می دهد.
این تغییر در گردش خون برای حمایت از رشد جنین طراحی شده است؛
اما با این حال می تواند یک عارضه جانبی نا خوشایند داشته باشد که به صورت رگ های واریسی  در پا دیده می شود.
رگ های واریسی، ممکن است برای اولین بار در حین بارداری ظاهر شده و یا در صورت وجود، در اواخر دوره بارداری که رحم فشار بیشتری بر روی وریدهای پا اعمال می کند به وجود بیاید.

علائم واریس چیست؟

 • زخم شدن پوست یا تغییر رنگ آن
 • لخته شدن خون در پاها یا سایر اندام های درگیر واریس
 • اگزمای وریدی
 • لخته شدن خون در قسمت های از اندام های درگیر واریس

تشخیص بیماری واریس

بهترین رادیولوژیست برای تشخیص بیماری واریس به معاینه ی فیزیکی بیمار می پردازد. پزشک همچنین ممکن است حین نشستن و ایستادن رگ های واریسی شما را بررسی کند. آزمایشاتی مانند ونوگرام و سونوگرافی نیز به تشخیص بیماری کمک می کنند.

 درمان واریس

در بسیاری از افراد، عروق واریسی سبب ایجاد درد و ناراحتی می شود و بروز مشکلات زیادی می گردد. با پیشرفت علم و روش های درمانی واریس، جای هیچ گونه نگرانی نمی باشد و از روش های مختلفی می توان تحت نظر پزشک، به درمان واریس پرداخت.

از جمله روش های درمان واریس عبارتند از :

درمان واریس با رادیوفرکانسی

رگ‌های واریسی، معمولا رگ‌های بسیار بزرگی هستند که در پاها دیده می‌شوند. خون معمولا از طریق شاهرگ از قلب به سمت پاها پمپاژ می‌شود و از طریق سیاهرگ ها دوباره به قلب برمی‌گردد.
رگ‌ها، دارای دریچه‌ای یک طرفه هستند که به خون اجازه می‌دهد بر خلاف نیروی جاذبه از پاها به قلب برگردند. اگر خون از این دریچه‌ها، به عقب برگردد، وارد رگ‌های پا می‌شوند که می‌توانند بزرگ شده و یا تبدیل به رگ‌های واریسی شوند.
درمان اندوونوس، روش درمانی با حالت تهاجمی کم و از طریق هدایت تصویری برای رگ‌های واریسی انجام می‌شود. در این روش از رادیو فرکانسی یا انرژی لیزر استفاده می‌شود تا تا رگهای واریسی از داخل درمان شوند.
روش رادیو فرکانسی، برای رگ‌های واریسی حالت تهاجمی کمتری دارد. این روش، از انرژی رادیو فرکانسی (به ‌جای انرژی لیزر) استفاده می‌ کند تا دیوار داخلی رگ را گرم کند و آن را از بین ببرد. این روش معمولا رگ واریسی را در پا می‌بندد.

درمان واریس با اسکلروتراپی

اسکلروتراپی، روش درمانی ایمن و مفید برای بهبود وضعیت رگ های عنکبوتی و برای رفع و درمان رگ های واریسی است. اسکلروتراپی، در کلینیک واریس پا انجام می شود.
در این روش، با تزریق محلولی به رگ سبب از بین رفتن آن و درمان رگ های واریسی پر پیچ و خم و با عود مکرر می شود. انجام این روش به صورت سرپایی بوده و انجام آن بسیار ساده تر و کم هزینه تر از جراحی واریس است.
پزشک متخصص، دارو را به عروق خونی یا عروق لنفاوی تزریق می‌کند و سبب کوچک شدن آن ها می‌شود.
برای اکثر بیماران، درد ناشی از تزریق قابل تحمل است و نیازی به بی حسی نیست. زمان تزریق، احساس کمی سوزش طبیعی است. پس از تزریق، به سرعت بانداژ رگ انجام می شود که باعث می شود کبودی و سایر عوارض به حداقل برسد. این تکنیک، معمولاً به عنوان یک روش درمانی موثر برای رگ‌ های واریسی کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پیشگیری از واریس

برای پیشگیری از ابتلا به بیماری واریس بهتر است تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید که شامل موارد زیر می شوند:

 • از ایستادن و نشستن برای مدت طولانی بپرهیزید.
 • یک رژیم غذایی مناسب را دنبال کنید.
 • جوراب ضد واریس بپوشید.
 • از کرم ضد افتاب استفاده کنید.
 • از آنجایی که وزن زیاد فشار زیادی را بر پاهای شما وارد می کند، در صورت داشتن اضافه وزن باید وزن خود را کاهش دهید.
 • برای مدت طولانی کفش پاشنه بلند نپوشید.
 • پاهای خود را بالا بگیرید: بالا نگه داشتن پا به بهبود جریان خون و در نتیجه پیشگیری از واریس موثر است.
واریس

عوارض واریس

در صورت عدم درمان واریس، می تواند عوارض و خطرات جدی تری به همراه داشته باشد و باعث به خطر افتادن سلامتی شود. یکی از عوارض شایع بیماری واریسی که درمان نشده و وارد مرحله پیشرفته شده است، بیماری مزمن عروقی است. این بیماری باعث تورم، تغییر رنگ پوست، ضخیم شدن پوست و بافت و زخم پوستی می شود. از دیگر عوارض واریس می توان خونریزی، ترومبوز سیاهرگی عمقی (DVT)، لخته شدن خون و ترومبوفلبیت را نام برد.

سوالات متداول در مورد بیماری واریس

دکتر نوید توفیقی راد

دکتر نوید توفیقی راد متخصص رادیولوژی و سونوگرافی دارای بورد تخصصی رادیولوژی-اینترونشن هستند و از دانشگاه UCSD امریکا، فلوشیپ فوق تخصصی نورورادیولوژی دارند. از خدمات ایشان می توان به رادیولوژی، انواع سونوگرافی،آنژیوگرافی، ماموگرافی، درمان تومورهای کبدی، درمان فیبروم رحم و سایز حوزه های مرتبط اشاره کرد. همچنین ایشان با تکیه بر جدید ترین تکنیک ها بهترین روش های درمانی را برای درمان واریس به کار می برند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
سونوگرافی و انواع آن

سونوگرافی و انواع آن

گاها برای شما و یا اطرافیانتان رخ داده است زمانی که به پزشک مراجعه کرده اید ،پزشک برای تشخیص بهتر مشکل یا بیماری شما نیاز داشته تا درون بدن شما را ببیند. برای...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − بیست =