دکتر نوید توفیقی راد » آزمایشات تصویربرداری » هر آنچه که در مورد ماموگرافی باید بدانید
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

هر آنچه که در مورد ماموگرافی باید بدانید

سرطان پستان، یكی از شایع ترین انواع سرطان های بدخیم در زنان می باشد كه با انجام یك سری از آزمایشات دوره ای می توان به تشخیص زودهنگام این بیماری دست یافت. در مراحل اولیه با انجام خود آزمایی می توان تا حدودی توده های غیر عادی بافت سینه را تشخیص داد، ولی در صورت تجویز پزشک، جهت بررسی های بیشتر باید ماموگرافی انجام داد. ماموگرافی، روشی متداول برای بررسی بافت پستان می باشد که به عنوان راهی برای تشخیص سرطان سینه در بانوان به کار می رود. ماموگرافی، روشی می باشد که در آن با استفاده از اشعه X تصاویری از سینه تهیه می شود. تصاویر اشعه ایکس ماموگرام نامیده می شود. دستگاه ماموگرافی شامل دو صفحه و تیوب اشعه ایکس می باشد. در این مقاله قصد داریم اطلاعات مفیدی در مورد علائم و نشانه های سرطان پستان، کاربرد و مزایا، انواع، عوارض ماموگرافی و … در اختیار شما قرار دهیم. در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

کاربرد-ماموگرافی

 

علائم و نشانه های سرطان پستان

 • لمس توده در پستان
 • حساسیت نوک پستان
 • ضخامت پوست پستان یا زیر بغل
 • تحریک پوست یا تغییراتی مثل چروک شدن، فرو رفتن، پوسته پوسته شدن.
 • گرمی، قرمزی و تورم همراه با جوش و دانه دانه شدن پوست پستان
 • ترشحات یا تغییرات فیزیکی( فرو رفتگی نوگ پستان، درد مداوم و یا تغییراتی در اندازه و شکل پستان.)

ماموگرافی چیست؟

ماموگرافی، یک روش آزمایشی برای برسی و معاینه ی بافت های پستان است. سرطان سینه یکی از شایع ترین سرطان در میان بانوان است. به همین دلیل به خانم ها و اغلب خانم های بالای 40 سال توصیه می شود که سالی یک بار آزمایش دوره ای ماموگرافی را بدهند. اگر با ماموگرافی بتوان سریع سرطان سینه را تشخیص داد، می توان از راهکار های درمانی موثر استفاده کرد تا از پیشرفت این بیماری جلوگیری کرد و در نهایت به بهبودی رسید.

به صورت کلی ماموگرافی استفاده از پرتو های خفیف اشعه ایکس به منظور آزمایش و برسی بافت سینه است. این آزمایش به منظور شناسایی و تشخیص بیماری های پستان در زنان انجام می شود، بیماری و ناهنجاری هایی از قبیل درد پستان و فرو رفتگی نوک سینه است. با انجام این آزمایش، می توان تومور های احتمالی سرطانی و یا تومور های بی خطر و همچنین کیست های بافت پستان را قبل از حاد شدن شناسایی کرد. با انجام ماموگرافی نمی توان صد درصد سرطان سینه را تشخیص داد اما اگر در این ازمایش بافت مشکوکی به نظر برسد به منظور نمونه برداری به آزمایشگاه ارجاع داده می شود. در آزمایشگاه، با روش بیوپسی یا همان نمونه برداری بخشی از بافت مشکوک به سرطان به وسیله ی یک سوزن مخصوص مورد آزمایش قرار می گیرد.

ماموگرافی-چیست

آمادگی های لازم برای ماموگرافی

اگر فرد در روز باید ماموگرافی را انجام دهد نباید از دئودورانت ها، پودر های بدن، هیچگونه پماد یا کرم به سینه و زیر بغل خود بمالد. این مواد می توانند تصاویر را منحرف کنند یا مشابه کلسیفیکاسیون ها یا رسوبات کلسیم دیده شوند، بنابراین مهم است که از استفاده آن ها اجتناب شود. اگر فرد باردار یا شیرده باشد، قبل از انجام آزمایش باید رادیولوژیست خود را مطلع کند. در زمان ماموگرافی نباید غربالگری انجام شود، اما در صورت لزوم می توان از سایر روش های غربالگری مانند اولتراسوند استفاده کرد.

انواع ماموگرافی

توموسنتز پستان

ترموسنتز پستان، همان ماموگرافی سه بعدی و ترموسنتز دیجیتال پستان نیز است. ترموسنتز، شکل پیشرفته ای از تصویربرداری پستان است که چندین تصویر از پستان از زوایای مختلف ثبت می نماید و آن را به صورت یک مجموعه تصویر سه بعدی بازسازی می نماید. تصویر برداری سه بعدی سینه، شبیه به توموگرافی کامپیوتری است که یک سری اسلایس های کوچک کنار هم قرار می دهد تا یک ساختار سه بعدی را ایجاد نمایند. اگر چه دوز تابش در برخی سیستم های توموسنتز پستان اندکی بیشتر از دوز مورد استفاده در ماموگرافی استاندارد است، اما مورد تأیید FDA می باشد. برخی سیستم ها دوزهایی بسیار شبیه به ماموگرافی معمولی دارند.

سیستم های تشخیص به کمک رایانه(CAD)

سیستم های تشخیص به کمک رایانه (CAD) تصاویر ماموگرافی دیجیتالی شده را به منظور یافتن تراکم غیرعادی، توده یا کلسیفیکاسیون که ممکن است نشان دهنده سرطان باشند، جستجو می کنند. سیستم CAD این قسمت ها را بر روی تصاویر مشخص می کند و به رادیولوژیست هشدار می دهد که به دقت این ناحیه را ارزیابی کند.

ماموگرافی دیجیتال

ماموگرافی دیجیتال، ماموگرافی دیجیتال تمام رشته (FFDM) نیز نامیده می شود. این سیستم به سیستم دوربین های دیجیتال شبیه هستند و کارایی آن ها به تولید تصاویر بهتری با دوز کمتر تابش اشعه می شود. تجربه بیمار در طول ماموگرافی دیجیتال شبیه به ماموگرافی معمولی است.

مزایای توموسنتز پستان

اگر فرد سرطان های کوچک پستان داشته باشد، که در ماموگرافی معمولی پنهان شده باشد با این روش تشخیص داده می شود:

 • بیوپسی ها و آزمایش های اضافی کمتر
 • احتمال بیشتر تشخیص تومور های متعدد پستان
 • تصاویر واضح تر از ناهنجاری های درون بافت متراکم پستان
 • دقت بیشتر در مشخص کردن اندازه، شکل و محل ناهنجاری های پستان

 

نحوه-انجام-ماموگرافی

 

کاربردهای ماموگرافی

 • غربالگری بانوان بالای 40 سال از نظر سرطان پستان
 • ارزیابی بیمارانی که توده مشکوک در پستان دارند.
 • پیگیری درمان بیماران رادیوتراپی یا مستکتومی شده.
 • پیگیری پستان مقابل در فردی که یک سینه مبتلا به سرطان را برداشته است.

نحوه انجام ماموگرافی

ماموگرافی، معمولا به صورت ایستاده انجام می شود. تکنسین، پستان بیمار را روی یک صفحه قرار می دهد. در حین آزمایش هر کدام از پستان ها بین دو صفحه قرار می گیرند. این عمل، سبب مسطح و یکنواخت شدن پستان ها شده تا بتوان تصاویر واضحی را از بافت پستان با حداقل اشعه تهیه نمود. فشرده شدن پستان بین دو صفحه، ممکن است باعث ناراحتی به مدت چند دقیقه برای فرد گردد. صفحه متحرک بالایی با نزدیک شدن به صفحه ثابت پایین موجب فشرده شدن بافت سینه خواهد شد. سپس دستگاه شروع به گرفتن تصویر می نماید. این روش برای سینه دیگر نیز تکرار می شود و از فرد تقاضا می شود که مشابه روش قبل عمل نماید. صفحه دستگاه ماموگرافی برای گرفتن تصاویر اشعه ایکس باید از زاویه دیگر بچرخد تا عکس دیگری از زاویه مخالف گرفته شود. با این عکس، دو تصویر از دو زاویه پستان حاصل خواهد شد.

عوارض-ماموگرافی

ماموگرافی پستان هایی که دارای پروتز هستند

ماموگرافی برای افرادی که عمل جراحی زیبایی سینه انجام داده اند، باید با ملاحظات خاص انجام شود. به دلیل حساس بودن بافت پروتزی و امکان پاره شدن در هنگام ماموگرافی، پستان های دارای پروتز باید قبل از شروع آن از پاره نبودن پروتز مطمئن شد زیرا که به خاطر فشار در ماموگرافی امکان پخش سیلیکون و آب نمک پروتز داخل پستان می باشد و در زمان کنار زدن پروتز برای ماموگرافی ممکن است احساس درد در فرد به وجود بیاید که زود تمام می شود. بعد از انجام ماموگرافی، احتمال تغییر شکل و نرم شدن بافت پروتز وجود دارد. به همین دلیل هیچ تضمینی درباره تغییر شکل پروتز هر دو پستان پس از انجام ماموگرافی وجود ندارد.

پاسخ به سوالات متداول شما

دکتر نوید توفیقی راد

دکتر نوید توفیقی راد متخصص رادیولوژی و سونوگرافی دارای بورد تخصصی رادیولوژی-اینترونشن هستند و از دانشگاه UCSD امریکا، فلوشیپ فوق تخصصی نورورادیولوژی دارند. از خدمات ایشان می توان به رادیولوژی، انواع سونوگرافی،آنژیوگرافی، ماموگرافی، درمان تومورهای کبدی، درمان فیبروم رحم و سایز حوزه های مرتبط اشاره کرد. همچنین ایشان با تکیه بر جدید ترین تکنیک ها بهترین روش های درمانی را برای درمان واریس به کار می برند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
سونوگرافی و انواع آن

سونوگرافی و انواع آن

گاها برای شما و یا اطرافیانتان رخ داده است زمانی که به پزشک مراجعه کرده اید ،پزشک برای تشخیص بهتر مشکل یا بیماری شما نیاز داشته تا درون بدن شما را ببیند. برای...

درمان واریس با اسکلروتراپی

درمان واریس با اسکلروتراپی

حتما پاهایی را که رگ های متورم شده دارند دیده اید که رنگ آبی یا بنفش دارد. ممکن است این اتفاق برای خودتان یا اطرافیانتان رخ داده باشد. علت متورم شدن رگ ها...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =