مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
دکتر نوید توفیقی راد » درمان ها » ماستیت گرانولوماتو چیست؟

ماستیت گرانولوماتو چیست؟

ماستیت گرانولوماتوز، یک بیماری التهابی نادر و مزمن است که عمدتا زنان در سنین باروری را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری با تشکیل گرانولوم، ندول ها یا توده های کوچکی هستند که از سلول های ایمنی مانند ماکروفاژ ها تشکیل شده اند که ناحیه التهاب را احاطه کرده اند.

علت دقیق ماستیت گرانولوماتوز هنوز به طور کامل شناخته نشده است. با این حال، بیشتر بر این باورند  که ناشی از یک پاسخ ایمنی غیر طبیعی  به یک محرک ناشناخته است. برخی از تئوری ها نشان می دهد که مربوط به یک واکنش خود ایمنی یا عفونت مجاری شیر است.

ماستیت گرانولوماتو

علائم بیماری ماستیت گرانولوماتوز

علائم ورم ماستیت گرانولوماتوز می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد اما اغلب شامل موارد زیر است:

• توده

سینه آسیب دیده ممکن است یک توده سفت یا توده های متعدد داشته باشد. توده می تواند دردناک یا حساس باشد.

• قرمزی

سینه آسیب دیده ممکن است قرمز یا ملتهب به نظر برسد.

• ترشحات نوک پستان

برخی از زنان ممکن است ترشحات زرد رنگ از نوک پستان خود داشته باشند.

• تغییرات پوستی

پوست سینه آسیب دیده ممکن است ضخیم یا فرورفته شود که شبیه بافت پوست پرتقال است.

توجه به این نکته که این علائم می تواند در سایر بیماری های پستان از جمله سرطان سینه نیز وجود داشته باشد، بنابراین ضروری است که برای تشخیص مناسب با پزشک متخصص مشورت کنید.

بروز بیماری ماستیت گرانولوماتوز چیست؟

هنوز دلیل قطعی برای این بیماری بیان نشده است. شیردهی از عواملی است که بروز این بیماری را  افزایش می دهد. ممکن است فرد حساسیتی به موادی که در شیر وجود دارد داشته باشد که احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.

بازه سنی مبتلا شدن به ماستیت گرانولوماتوز

این بیماری معمولا در بین خانم هایی که 4 تا 5 سال از زایمانشان گذشته است یا بعد از دوران قاعدگی شایع است.

بیماری ماستیت گرانولوماتوز چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص ورم  پستان به خاطر بیماری ماستیت گرانولوماتوز معمولا شامل ترکیبی از معاینه بالینی، مطالعات تصویر برداری مانند سونوگرافی یا MRI و بیوپسی از بافت سینه می باشد. بیوپسی برای تایید وجود گرانولوم و رد سایر شرایط ضروری است.

معرفی ماستیت گرانولوماتو

درمان ماستیت گرانولوماتوز

مدیریت ورم پستان ماستیت گرانولوماتوز می تواند چالش برانگیز باشد و اغلب یک رویکرد چند رشته ای شامل جراحان، رادیولوژیست و پاتولوژیست نیاز است. گزینه های درمانی شامل موارد زیر است:

آنتی بیوتیک ها

در برخی از موارد ممکن است ابتدا آزمایشی از آنتی بیوتیک ها برای رد هرگونه عفونت زمینه ای تجویز شود.

استروئید ها

 کورتیکواستروئید ها ممکن است برای کاهش التهاب و کنترل علائم تجویز شوند. استروئید ها را می توان به صورت خوراکی مصرف کرد یا مستقیما به سینه آسیب دیده تزریق شود.

جراحی

در موارد شدیدتر، ممکن است جراحی برای برداشتن بافت آسیب دیده پستان ضروری باشد. این می تواند شامل ماستکتومی نسبی ( برداشتن بخشی از پستان) یا در موارد نادر برداشتن کامل پستان منجر گردد.

دارو ها

در شرایط خاص، ممکن است از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی یا سایر دارو ها برای مدیریت این بیماری استفاده کرد.

پیگیری های منظم با پزشک متخصص برای نظارت بر پاسخ به درمان و تشخیص هر گونه عوارض یا عود بیماری مهم است. لازم به ذکر است ورم پستان ماستیت گرانولوماتوز می تواند یک وضعیت چالش برانگیز برای مدیریت باشد و روند درمانی ممکن است بر اساس عوامل فردی و شدت بیماری متفاوت باشد. بنابراین همکاری با یک متخصص برای تعیین مناسب ترین برنامه درمانی برای هر مورد خاص بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید: بیماری پستان در جوان ها

آیا ماستیت گرانولوماتوز خطرناک است؟

شروع بروز این بیماری در سینه بیمار سبب نگرانی افراد می شود. اما وخیم شدن این بیماری در پستان، تهدیدی برای مردن نیست!  در واقع در آینده نقشی در بروز سرطان در بدن بیمار نخواهد داشت. عفونت خارج شده از پستان در اثر بروز این بیماری، کاملا استریل هستند، مگر این که با عفونت دیگری همراه شده باشند.

مراقبت های ماستیت گرانولوماتوز

با توجه به شدت بیماری، طول درمان هر فرد متفاوت  می باشد، نباید به دنبال تغییر پزشک بروید، زیرا طولانی شدن دوره درمان تنها به شدید بودن بیماری بستگی دارد.

 عفونت سینه از طریق شیر مادر به کودک منتقل نمی شوند. درواقع، شیر مادر دارای خواص ضد باکتری است که به نوزادان در مبارزه با عفونت کمک می کند. در زمان شیردهی، ابتدا سینه آسیب دیده خود را از دهان کودک خارج کنید.

نتیجه گیری

گرانولوماتوز پستان  که بیشتر زنان در سنین باروری را تحت تاثیر قرار می دهد. ماستیت گرانولوماتوز در بیشتر اوقات با آبسه یا سرطان سینه نیز اشتباه گرفته می شود. این بیماری به صورت یک توده قرمز رنگ نمایان می شود.

دکتر نوید توفیقی راد

دکتر نوید توفیقی راد متخصص رادیولوژی و سونوگرافی دارای بورد تخصصی رادیولوژی-اینترونشن هستند و از دانشگاه UCSD امریکا، فلوشیپ فوق تخصصی نورورادیولوژی دارند. از خدمات ایشان می توان به رادیولوژی، انواع سونوگرافی،آنژیوگرافی، ماموگرافی، درمان تومورهای کبدی، درمان فیبروم رحم و سایز حوزه های مرتبط اشاره کرد. همچنین ایشان با تکیه بر جدید ترین تکنیک ها بهترین روش های درمانی را برای درمان واریس به کار می برند.
مقالات مرتبط
تفاوت سونوگرافی و ماموگرافی

تفاوت سونوگرافی و ماموگرافی

تفاوت سونوگرافی و ماموگرافی در روش تصویربرداری  است که به صورت مجزا اما تکمیلی هستند که در معاینه سینه به کار می روند. ماموگرافی با استفاده از اشعه ایکس با...

تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی در چیست؟

تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی در چیست؟

تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی در نقش آنها در حوزه تصویربرداری پزشکی نهفته است. رادیوگرافی عمدتا شامل گرفتن تصاویر پزشکی، به طور معمول با استفاده از تکنولوژی...

سونوگرافی داپلر رحم چیست؟

سونوگرافی داپلر رحم چیست؟

سونوگرافی داپلر رحم یک تکنیک تصویربرداری پیشرفته است که برای ارزیابی جریان خون در رحم استفاده می‌شود. در این روش، از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × پنج =