مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
دکتر نوید توفیقی راد » ارتوپدی » هر آنچه باید درباره فیبروآدنوم سینه بدانید.

هر آنچه باید درباره فیبروآدنوم سینه بدانید.

فیبروآدنوم یک توده غیر سرطانی پستان است. این تومور صاف، گرد و جامد از بافت فیبری و بافت غده ای تشکیل شده است که یک توده را تشکیل می دهند. فیبروآدنوم اغلب بدون درمان کوچک می شوند یا از بین می روند. پزشک شما ممکن است فیبرو آدنوم را در طول زمان مشاهده کند تا ببیند چگونه تغییر می کند یا جراحی برداشتن آن را توصیه کند.

توده-غیر-سرطانی

انواع فیبروآدنوم

چهار نوع اصلی فیبروآدنوم وجود دارد:

فیبروآدنوم های ساده

فیبروآدنوم های ساده شایع تر هستند. این توده ها کوچک هستند و خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش نمی دهند. در زیر میکروسکوپ، بافت بیوپسی شده یکنواخت به نظر می رسد ( سلول ها در سراسر یکسان به نظر می رسد.)

فیبروآدنوم پیچیده

این نوع در افراد بالای 35 سال شایع است و معمولا بزرگتر است. در زیر میکروسکوپ، پزشک شما ممکن است تفاوت هایی در سلول ها پیدا کند ( آنها مانند یک فیبروآدنوم ساده یکنواخت نیستند).

فیبروآدنوم های غول پیکر

فیبروآدنوم هایی هستند که از 5 سانتی متر بزرگ تر می باشند.

فیبروآدنوم نوجوانان

یک فیبروآدنوم است که در کودکان و نوجوانان بین 10 تا 18 سال رخ می دهد، آن ها نادر هستند.

فیبروآدنوم چقدر شایع است؟

توده های خوش خیم پستان، از جمله فیبروآدنوم شایع هستند. فیبروآدنوم شایع ترین نوع توده خوش خیم است. آن ها اغلب زمانی اتفاق می افتد که بین 15 تا 35 سال سن دارند.

علائم فیبروآدنوم چیست؟

فیبروآدنوم ها توده های جامد در یک یا هر دو سینه هستند. آن ها دردناک نیستند و اگر آن ها را به دور سینه فشار دهید به راحتی زیر پوست شما حرکت می کنند. آن ها می توانند به اندازه یک  نخود کوچک باشند یا به اندازه یک توپ گلف رشد کنند. فیبروآدنوم می تواند:

  • گرد یا بیضی با حاشیه های واضح باشد.
  • سفت یا پلاستیکی باشد.

فیبروآدنوم خیلی آهسته رشد می کند، اما همیشه بزرگتر نمی شود و حتی ممکن است کوچک تر شوند. این به ویژه اگر در سنین نوجوانی خود هستید یا به یائسگی رسیده اید صادق است.

چه چیزی باعث فیبروآدنوم می شود؟

پزشکان نمی دانند چرا برخی از افراد به فیبروآدنوم مبتلا می شوند. برخی معتقدند که این مربوط به حساسیت به استروژن باشد.  به این دلیل است که فیبروآدنوم ها در طول بارداری یا هورمون درمانی ( زمانی که استروژن بالا تر است) رشد می کنند، در حالی که  کوچک شدن آن ها پس از یائسگی  ( زمانی که استروژن کمتر است) احتمال دارد.

فیبروآدنوم در ناحیه لوبول بافت سینه شما رشد می کند. لوبول ها غدد سینه هستند که در دوران شیردهی می سازند.

عوارض فیبروآدنوم چیست؟

اکثر فیبروآدنوم ها تهدید کننده زندگی با سرطانی نیستند. اما آن ها می توانند بزرگتر شوند، در ظاهر تغییر کنند یا درناک شوند. مانند بسیاری از بیماری های پستان، بهترین راه برای جلوگیری از عوارض، معاینه منظم پستان یا ماموگرافی است. در حالی که بیماری پستان اغلب اجتناب ناپذیر است، خطر به عوارض ناشی از این بیماری ها با تشخیص زود هنگام کاهش می یابد.

فیبروآدنوم چگونه تشخیص داده می شود؟

هر زمانی که متوجه توده سینه یا تغییرات شدید در سینه شدید با پزشک خود تماس بگیرید. برخی از فیبروآدنوم خیلی کوچک هستند که قابل توجه نیستند. پزشک شما ممکن است آزمایش هایی برای تعیین نوع توده انجام دهد، از جمله:

  • اسکن تصویربرداری از جمله ماموگرافی و سونوگرافی
  • بیوپسی سینه با سوزن، این آزمایش شامل برداشتن نمونه ای از فیبروآدنوم و ارسال آن به آزمایشگاه برای تجزیه و تحلیل است.

فیبروآدنوم

بیشتر بخوانید: ماستیت گرانولوماتوز

فیبروآدنوم چگونه درمان می شود؟

ندازه برخی از فیبروآدنوم ها کوچک می شود و یا بدون درمان ناپدید می شوند. اگر بیوپسی تایید کرد که توده سرطانی نیست، پزشک شما ممکن است قرار ملاقات های بعدی را برای نظارت بر توده، برای هرگونه تغییر که معمولا بین سه تا شش ماه است را توصیه کند. این می تواند شامل معاینه دستی پستان، سونوگرافی یا ماموگرافی باشد.

گاهی اوقات پزشک، جراحی را برای برداشتن فیبروآدنوم توصیه می کند. این موضوع زمانی اتفاق می افتد که آن ها نگران آزمایش های تصویربرداری یا بیوپسی شما باشند. 

اگر فیبروآدنوم درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

در مورد یک فیبروآدنوم کوچک و غیر مشکوک، اگر درمان نشود، هیچ اتفاقی نمی افتد. پزشک شما بهترین فردی است که می تواند تصمیم بگیرد که آیا برداشتن فیبروآدنوم ضروری است. هر سوالی که درباره فیبروآدنوم دارید حتما از پزشک خود بپرسید.

چگونه می توانیم از فیبروآدنوم جلوگیری کنیم؟

شما نمی توانید کاری برای کاهش خطر فیبروآدنوم انجام دهید. با این حال می توانید این اقدامات را برای کاهش خطر سرطان سینه انجام دهید:

  • به طور منظم خود آزمایی پستان را انجام دهید.
  • به طور منظم غربالگری های ماموگرافی را انجام دهید ( از سن 40 سالگی شروع می شود، اما اگر در معرض خطر هستید زودتر)
  • الکل ننوشید.
  • یک رژِیم غذایی متعادل داشته باشید.

آیا فیبروآدنوم می تواند به سرطان تبدیل شود؟

به ندرت اتفاق می افتد که فیبروآدنوم به سرطان تبدیل شود. با این حال، باید به بررسی بافت سینه خود برای وجود توده های جدید یا تغییر در توده های موجود ادامه دهید. آگاهی از احساس سینه ها بهترین راه برای تشخیص تغییراتی است که میتواند نگران کننده باشد.

چه زمانی باید نگران فیبروآدنوم باشید؟

سعی کنید نگران فیبروآدنوم نباشید. آنها به ندرت سرطانی هستند و بیشتر آن ها را می توان تنها گذاشت. ابتلا به فیبروآدنوم به ندرت خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. با این حال، فقط برای اطمینان باید از توصیه های پزشک در مورد غربالگری سرطان سینه پیروی کنید.

بیشتر بخوانید: سونوگرافی سینه

نتیجه گیری

فیبروآدنوم، یک توده در سینه است، که سرطانی نیست. این مشکل اغلب در سنین 15 تا 35 سالگی اتفاق می افتد. این بیماری اغلب دردی ایجاد نمی کند، ولی سفت به نظر می رسد.

دکتر نوید توفیقی راد

دکتر نوید توفیقی راد متخصص رادیولوژی و سونوگرافی دارای بورد تخصصی رادیولوژی-اینترونشن هستند و از دانشگاه UCSD امریکا، فلوشیپ فوق تخصصی نورورادیولوژی دارند. از خدمات ایشان می توان به رادیولوژی، انواع سونوگرافی،آنژیوگرافی، ماموگرافی، درمان تومورهای کبدی، درمان فیبروم رحم و سایز حوزه های مرتبط اشاره کرد. همچنین ایشان با تکیه بر جدید ترین تکنیک ها بهترین روش های درمانی را برای درمان واریس به کار می برند.
مقالات مرتبط
تفاوت سونوگرافی و ماموگرافی

تفاوت سونوگرافی و ماموگرافی

تفاوت سونوگرافی و ماموگرافی در روش تصویربرداری  است که به صورت مجزا اما تکمیلی هستند که در معاینه سینه به کار می روند. ماموگرافی با استفاده از اشعه ایکس با...

تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی در چیست؟

تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی در چیست؟

تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی در نقش آنها در حوزه تصویربرداری پزشکی نهفته است. رادیوگرافی عمدتا شامل گرفتن تصاویر پزشکی، به طور معمول با استفاده از تکنولوژی...

سونوگرافی داپلر رحم چیست؟

سونوگرافی داپلر رحم چیست؟

سونوگرافی داپلر رحم یک تکنیک تصویربرداری پیشرفته است که برای ارزیابی جریان خون در رحم استفاده می‌شود. در این روش، از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 18 =