دکتر نوید توفیقی راد » سونوگرافی » سونوگرافی NT چیست و چه کاربردهایی دارد؟
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

سونوگرافی NT چیست و چه کاربردهایی دارد؟

سونوگرافی NT بین هفته یازدهم تا چهاردهم بارداری انجام می شود که در این هنگام ابعاد جنین بین 45 تا 84 میلی متر می باشد. پشت گردن تمام جنین ها مایع شفافی وجود دارد، اما این مایع در جنین هایی که مبتلا به سندروم داون هستند، بیشتر می باشد. مهم ترین وظیفه سونوگرافی NT بررسی ابتلا جنین به مشکلات قلبی مادرزادی یا سندروم داون است. NT مخفف Nuchal-Transluceny به معنای مایع شفاف پشت گردن است. در این مقاله توضیحاتی در مورد سونوگرافی NT، نحوه انجام، کاربردها و … ارائه می دهیم. چنانچه باردار هستید و می خواهید این سونوگرافی را انجام دهید یا اینکه می خواهید اطلاعاتی در این زمینه بدست آورید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید…

سونوگرافی-NT-چیست

سونوگرافی NT چیست؟

در سونوگرافی NT، متخصص سونوگرافی با بررسی ابعاد و اندازه های جنین، ابتلا او به بیماری سندروم داون و برخی از ناهنجاری های کروموزومی و مشکلات قلبی مادرزادی را بررسی می کند. در گذشته، مادران پس از متولد شدن فرزند خود، متوجه نقص های ژنتیکی و مادرزادی در او می شدند، اما با تکنولوژی جدید سونوگرافی NT می توان قبل از ورود جنین به ماه چهارم، از ابتلای او به این بیماری مطلع شد. در این نوع سونوگرافی بهترین رادیولوژیست در تهران ضخامت پشت گردن جنین را با هدف بررسی احتمال اختلالات کروموزومی مانند سندروم داون و تریزومی سیزده و هجده اندازه گیری می کند. در صورتی که سونوگرافی NT افزایش ضخامت را نشان ندهد، حتما به این معنی نیست که مشکلی در جنین وجود دارد. در صورت افزایش ضخامت NT در جنین، توصیه می گردد آمنیوسنتز و کاریوتایپ جهت بررسی کروموزومی در جنین انجام شود و در صورت نرمال بودن کاریوتایپ جنین، اکوی قلب او در هفته هجدهم بارداری توصیه می شود.

سونوگرافی NT چگونه انجام می شود؟

سونوگرافی NT، با تجهیزات معمولی سونوگرافی و از روی شکم انجام می گیرد. رادیولوژیست ابتدا روی شکم ژل مخصوص قرار می دهد و پروب را روی شکم حرکت می دهد تا تصویر مورد نیاز را در مانیتور مشاهده کند. در این سونوگرافی، ابتدا اندازه سر تا انتهای ستون فقرات و سپس مقدار مایع پشت گردن جنین مورد اندازه گیری قرار می گیرد. پوست در هنگام اسکن به صورت خط سفید و مایع زیر پوست سیاه دیده می شود. پس از پایان سونوگرافی فرد می‌تواند، مثانه خود را خالی سازد. انجام سونو NT حدودا بین 10 الی 20 دقیقه زمان می‌برد.

سونوگرافی NT، بین هفته یازدهم تا چهاردهم بارداری انجام می شود. زیرا پیش از این زمان جنین کوچک می باشد و بعد از هفته چهاردهم هم مایع اضافه گردن با رشد سیستم لنفاوی جنین مورد جذب قرار می گیرد و اسکن از دقت کافی برخوردار نخواهد بود.

 

سونوگرافی-انتی

 سونوگرافی NT

کاربردهای سونوگرافی NT

 • تشخیص ناهنجاری های مادرزادی و ژنتیکی
 • تعیین سن دقیق جنین
 • تعیین زمان دقیق زایمان طبیعی
 • تعیین سن دقیق زایمان طبیعی
 • وجود یا عدم وجود استخوان بینی : در ناهنجاری های مادرزادی مانند سندروم داون، تیغه استخوان بینی تشکیل نمی شود.
 • غربالگری نارسایی قلبی جنین
 • بررسی سلامت جنین با اندازه گیری نواحی مختلف بدن جنین مانند اندازه دور سر جنین، طول بدن، استخوان بازو و استخوان ران

اندازه نرمال در سونوگرافی NT چقدر است؟

هنگامی که اندازه جنین بین 45 تا 84 میلی متر است، ضخامت NT (تراکم مایع زجاجی پشت گردن) کمتر از 3.5 میلی متر، نرمال محسوب می شود. میزان NT اغلب متناسب با رشد جنین افزایش پیدا می کند. میزان NT با رشد جنین افزایش پیدا می کند. اگر NT جنین 6 باشد، در معرض خطر سندروم داون و سایر ناهنجاری های کروموزومی قرار دارد. از هر 10 جنین، تعداد 9 نفر از آن ها NT بین 5.2 تا 5.3 دارند که میزان مناسبی است.

اندازه های NT

نرمال

کمتر از 3/5

غیر نرمال

بیشتر از 3/5

چه ناهنجاری هایی با سونوگرافی NT قابل تشخیص می باشد؟

ممکن است مادر در معرض سندرم پاتو یا ادواردز نیز قرار داشته باشد. احتمال ابتلا به این سندروم ها، از سندروم داون نادرتر می باشد، ولی سبب سقط جنین می شود. با سونوگرافی NT می توان ناهنجاری های سندرم پاتو یا ادواردز را نیز تشخیص داد.

سونوگرافی ان تی

مدل طبیعی و غیر طبیعی در سونوگرافی NT

بهترین زمان برای انجام سونوگرافی NT

سونوگرافیNT، باید بین هفته های 11 تا 14 بارداری انجام شود. زیرا در محدوده همین سن بارداری، مایع پشت گردن جنین شفاف و قابل بررسی می باشد. قبل از 11 هفتگی، انجام این سونوگرافی امکان پذیر نیست، زیرا جنین بسیار کوچک می باشد و پس از هفته چهارم نیز مایع شفاف پشت گردن جنین از بین می رود. بنابراین سونوگرافی NT باید بین هفته یازدهم تا سیزدهم وشش روز انجام گردد.

معیار تعیین سن بارداری در سونوگرافی NT و NB

در سونوگرافی NT طول سری-دمی که اصطلاحا به آن CRL گفته می شود، معیار تعیین سن جنین می باشد که می بایست برای اندازه گیری NT در محدوده 45 تا 84 میلی متر باشد.

 

سونوگرافی-ان-تی

ارزیابی NB در جنین

کلمه NB، مخفف کلمه Nasal Bone می باشد و به استخوان بینی در جنین اشاره دارد. دیدن استخوان بینی جنین یکی از موارد ضروری در سونوگرافی NT می باشد که بهتر است در تصویری که برای اندازه گیری NT گرفته شده، دیده شود. در تصویر ایجاد شده از بینی جنین، باید سه خط مشخص دیده شود. خط بالایی نشانه پوست است. خط پایین ضخیم تر از پوست می باشد، استخوان بینی و خط سوم که تقریبا در ادامه پوست و کمی بالاتر قرار دارد نشان دهنده نوک بینی است. به طور تقریبی در 60-70 درصد موارد تریزومی 21، 50 درصد تریزومی 18 و 30 درصد تریزومی 13، استخوان بینی وجود ندارد. در نتیجه مشاهده نشدن استخوان بینی در سونوگرافی NT نشانه مهمی تلقی می شود و نیاز به بررسی کروموزومی جنین وجود دارد.

تعیین جنسیت با سونوگرافی NT

تقریبا همه خانم های باردار از همان ابتدای بارداری، علاقه دارند تا جنسیت فرزند خود را بدانند. تعیین جنسیت به طور نرمال در هفته چهاردهم بارداری مشخص شدهو نتیجه آن صد در صد درست می‌باشد. در مواردی که در هفته های پایینتر، جنسیت را مشخص می‌کنند، احتمال خطا از 5 الی 10 درصد وجود دارد. در تصویربرداری NT تعیین جنسیت نوزاد نیز انجام می‌شود اما توجه داشته باشید این سونوگرافی در سه ماه اول بارداری صورت گرفته و احتمال خطا دارد.

ضرورت سونوگرافی ان تی

چرا باید سونو NT انجام دهیم؟

مزیت سونوگرافی NT

مهمترین مزیت این سونوگرافی این است که در ماه های اول دوران بارداری قابل انجام است و از همان ابتدا بررسی‌های لازم صورت می‌گیرد. اکثر بانوان بردار، نگران وجود بیماری خاص برای کودک خود هستند. از طرفی در بدنیا آوردن فرزندی بیمار، هراس دارند. درواقع نیاز نیست تا ماه های بالاتر با نگرانی منتظر بمانیم تا بتوانیم از وجود مشکلت باخبر شویم.

آمادگی قبل از سونوگرافی NT

 • این سونوگرافی معمولا زمانی انجام می‌شود که مثانه پر باشد، بنابراین قبل از انجام این نوع سونوگرافی، مادر باید به اندازه فراوان آب بنوشد تا مثانه پر و آماده شود.
 • خانم های باردار توجه داشته باشند، قبل از انجام این سونوگرافی، حتما با پزشک خود مشورت لازم را انجام دهند.

سوالات متداول

آیا سونوگرافی NT ضرر دارد؟

خیر. زیرا در این تصویربرداری، از اشعه فرابنفش استفاده نمی‌شود و تاکنون در تحقیقات و بررسی‌ها، گزارشی بر این اساس به دست نیامده است.

دقت سونوگرافی NT چقدر است؟

میزان دقت در سونو NT بسیار بالا می‌باشد و معمولا برای تشخیص بیماری های خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیماری نظیر سندروم داون و دیگر بیماری‌های خاص، توسط این تصویربرداری تشخیص داده می‌شود. معمولا در صد خطای این تصویربرداری بسیار کم است. طبق بررسی و گزارش‌ها، درصد خطای سونو NT حدود 5 درصد می‌باشد.

چه عواملی دقت تصویربرداری NT را کاهش می‌دهد؟

 • وجود اضافه وزن بالا در خانم باردار
 • یبوست در هنگام سونوگرافی
 • نبود کافی مایع آمنیوتیک
 • دراز کشیدن نادرست حین تصویربرداری
 • تکان بیش از حد جنین حین سونوگرافی

آیا تصویربرداریNT در بارداری ضرورت دارد؟

مهمترین مسئله برای هر مادر و پدری، سلامت فرزندشان است و برای بررسی سلامت جسمانی نوزاد در دوران بارداری، انجام این سونوگرافی ملزوم است. باید توجه داشت که، خانم هایی که در سنین بالا باردار می‌شوند، احتمال بروز بیماری سندرم داون و دیگر اختلالات کروموزومی در فرزندان آن‌ها بسیار زیاد است. بنابراین بهتر است حتما از سونو NT استفاده کنند.

مرکز تصویربرداری پزشکی

مرکز تصویربرداری پزشکی دکتر نوید توفیقی راد

سونوگرافی NT در چه مرکزی انجام می‌شود؟

باید توجه داشت که تصویربرداری و بررسی‌های پزشکی در دوران بارداری برای تولد نوزادی سالم از مهمترین مسئله می‌باشد، بنابراین باید به مرکزی معتبر در این زمینه مراجعه شود. سونوگرافی NT در مرکز تصویربرداری جناب دکتر نوید توفیقی راد، با امکانات عالی و کیفیت و دقت در جواب آزمایشات نیز بهترین گزینه برای خانم‌های باردار می‌باشد.در این مرکز از بروزترین متدهای دنیا استفاده می‌شود. دکتر توفیقی راد بهترین متخصص رادیولوژی و سونوگرافی دارای بورد تخصصی رادیولوژی، اینترونشن هستند و از دانشگاه UCSD امریکا، فلوشیپ فوق تخصصی نورورادیولوژی دارند.

هزینه سونوگرافی NT

نوع دستگاه سونوگرافی بر میزان هزینه این تصویربرداری تاثیرگذار است. بیمه درمانی، بخشی از بهای سونوگرافی NT را تقبل می‌کند.

دکتر نوید توفیقی راد

دکتر نوید توفیقی راد متخصص رادیولوژی و سونوگرافی دارای بورد تخصصی رادیولوژی-اینترونشن هستند و از دانشگاه UCSD امریکا، فلوشیپ فوق تخصصی نورورادیولوژی دارند. از خدمات ایشان می توان به رادیولوژی، انواع سونوگرافی،آنژیوگرافی، ماموگرافی، درمان تومورهای کبدی، درمان فیبروم رحم و سایز حوزه های مرتبط اشاره کرد. همچنین ایشان با تکیه بر جدید ترین تکنیک ها بهترین روش های درمانی را برای درمان واریس به کار می برند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
سونوگرافی و انواع آن

سونوگرافی و انواع آن

گاها برای شما و یا اطرافیانتان رخ داده است زمانی که به پزشک مراجعه کرده اید ،پزشک برای تشخیص بهتر مشکل یا بیماری شما نیاز داشته تا درون بدن شما را ببیند. برای...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =