دکتر نوید توفیقی راد » سونوگرافی » ضرورت انجام سونوگرافی داپلر در بارداری
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

ضرورت انجام سونوگرافی داپلر در بارداری

امروزه، با پیشرفت تکنولوژی دستگاه های تصویربرداری بسیار با کیفیتی وارد بازار های جهانی شده است که احتمال وقوع هرگونه خطایی را به حداقل رسانده است. در طی دوران بارداری، به طور معمول هر خانم باردار برای اطمینان از سلامتی جنین خود حداقل 3 یا 4 بار، می بایست سونوگرافی انجام دهد. سونوگرافی کالرداپلر، سونوگرافی غربالگری، سونوگرافی NT، سونوگرافی آنومالی از جمله سونوگرافی هایی می باشند که در دوران بارداری انجام می شود. اما گاهی پیش می آید که بنا به تجویز پزشک طبق وضعیت مادر و جنین، پزشک سونوگرافی های دیگری را هم تجویز می کند، که از جمله آن ها می توان به سونوگرافی داپلر در بارداری اشاره کرد. سونوگرافی داپلر روشی استاندارد برای بررسی عروق خونی می باشد. در این مقاله به بررسی سونوگرافی داپلر بارداری می پردازیم. چنانچه باردار هستید و می خواهید این سونوگرافی را انجام دهید یا تمایل دارید اطلاعاتی در این زمینه کسب کنید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

سونوگرافی داپلر در بارداری چیست؟

سونوگرافی داپلر (Doppler ultrasound) برای مشاهده جریان خون در جنین، مورد استفاده قرار می گیرد. سونوگرافی داپلر جنین با کمک یک دستگاه دستی به نام مبدل انجام می شود. سونوگرافی داپلر، نشان می دهد که اکسیژن و مواد مغذی کافی به جفت و از جفت به جنین می رسد یا خیر. با استفاده از سونوگرافی داپلر، می توان سرعت جریان خون را اندازه گیری کرد و به کاهش جریان یا مسدودیت مسیر خون در رگ اصلی پی برد. این سونوگرافی، از امواج صوتی بازتابی برای مشاهده جریان خون در رگ ها استفاده می کند. این سونوگرافی تشخیصی، در بررسی وضعیت جریان خون در رگ ها و رگ های اصلی مانند پاها، گردن و بازوها به پزشک کمک کند. با استفاده از این ابزار می توان به انسداد رگ های اصلی یا کاهش جریان خون پی برد. کندی یا گرفتگی جریان خون در رگ ها می تواند منجر به سکته مغزی شود. با استفاده از سونوگرافی داپلر می توان آمبولی ریه را تشخیص داد. آمبولی ریه، در شرایطی ایجاد می شود که لخته های خونی موجود در ورید های پا (ترومبوز سیاهرگی عمقی یا لخته شدگی عمیق ورید یا DVT) که ممکن است پاره شود و جریان خون به ریه ها را مسدود کند. در دوران بارداری، سونوگرافی داپلر توسط بهترین رادیولوژیست برای بررسی جریان خون جنین و وضعیت سلامت کودک مورد استفاده قرار می گیرد.

سونوگرافی-داپلر

کاربرد های سونوگرافی داپلر

سونوگرافی داپلر، فقط در دوران بارداری انجام نمی شود بلکه برای بررسی گردش خون سایر بیماران نیز کاربرد دارد. این نوع سونوگرافی کاهش جریان خون را از طریق رگ های خونی نشان می دهد، همچنین انسداد در سیستم گردش خون یا لخته را نیز نشان می دهد. در نتیجه، سونوگرافی داپلر می تواند فرد را از آمبولی ها، سکته مغزی و … محافظت کند. سونوگرافی داپلر، روشی غیر تهاجمی و بی خطر برای بررسی جریان خون در عروق می باشد. سونوگرافی داپلر در دوران بارداری می تواند به پزشک کمک کند تا هرگونه مسائل مربوط به سلامت مادر و نوزاد را تشخیص دهد. مواردی که در سونوگرافی داپلر بررسی می شود عبارتند از:

  • بررسی وریدهای اندام ها و لگن از نظر وجود لخته
  • بررسی شریان های کلیوی و عروق جنینی و جفتی و تخمدانی و رحمی
  • بررسی عروق کاروتید

سونوگرافی داپلر چگونه انجام می شود؟

سونوگرافی داپلر، روشی است که با استفاده از بازگشت امواج صوتی، می تواند حرکاتی مثل جریان خون و ضربان قلب را اندازه گیری کند. اسکن های سونوگرافی داپلر کاربرد بسیار مهمی در تعیین سرعت جریان خون و جهت گردش آن دارند. این سونوگرافی، مشابه سونوگرافی معمولی است و با استفاده فرکانس بالای امواج صوتی به نام “فراصوتی” انجام می گیرد. گوش ما قادر به شنیدن این صداها نخواهد بود. امواج فراصوتی که توسط دستگاه سونوگرافی ایجاد می شود، مانند انعکاس صدا به بافت ها و استخوان ها برخورد کرده و بازمی گردند. این رویه توسط یک پروب دستی کوچک به نام “ترانسدیوسر” یا مبدل انجام می گیرد. برای تسهیل روند سونوگرافی داپلر از یک نوع ژل استفاده می شود که روی تمام سطح شکم مالیده می شود. سپس ترانسدیوسر با فشار کمی روی سطح پوست، شروع به عکس برداری می کند.

قسمت های متراکم تر بدن مانند استخوان ها انعکاس بهتری نسبت به بافت های نرم تر دارند و با مقایسه این انعکاس است که تصویری از جنین روی صفحه نمایشگر شکل می گیرد و به صورت همزمان و زنده پخش می شود.

ضرورت-انجام-سونوگرافی-داپلر

سونوگرافی داپلر در بارداری چه ضرورتی دارد؟

به طور کلی، خانم های باردار، در طی دوران باداری می بایست دو نوع سونوگرافی پایه انجام دهند. یکی از آن ها در سه ماه اول بارداری می باشد که تعداد جنین ها، رشد جنین و ضربان قلب او را بررسی می کند و تاریخ زایمان نیز بر اساس همین سونوگرافی تخمین زده می شود.

سونوگرافی دوم، معمولا در سه ماهه دوم و برای کنترل ناهنجاری های جسمی و اطمینان از رشد طبیعی جنین انجام می گیرد. اما در زمانی که پزشک طی هر یک از این سونوگرافی ها، هر نوع ناهنجاری در جنین را تشخیص دهد، برای تشخیص و نتیجه گیری نهایی سونوگرافی داپلر انجام می دهد. این نوع سونوگرافی، معمولا برای کنترل جریان خون به قلب و مغز، جریان خون بند ناف جنین و جریان خون جفت انجام می گردد تا از طبیعی بودن این موارد اطمینان حاصل شود. چنانچه هر نوع مشکلی در جریان خون شناسایی شود، پزشک تشخیص خواهد داد که این مشکل به علت کم خونی سلول داسی شکل، گرفتگی رگ خونی یا حساسیت RH رخ داده است.

محدود شدن جریان خون در جنین می تواند منجر به کاهش وزن تولد، کاهش سایز و رشد ناقص و … منجر شود. نوع خاصی از سونوگرافی داپلر، به نام “داپلر ترانس کرانیال” برای تخمین سکته در جنین مبتلا به کم خونی داسی شکل انجام می شود.

 سونوگرافی داپلر توسط پزشک برای موارد زیر تجویز می گردد:

  • بالا یا پایین بودن شاخص توده بدنی (BMI) مادر
  • بارداری دو قلو یا چند قلو
  • سابقه سقط یا تولد نوزاد ریزنقش
  • کم بودن میزان رشد جنین
  • آلودگی جنین به آنتی بادی های رزوس
  • عارضه هایی مانند فشار خون بالا یا دیابت
  • سیگاری بودن مادر

دکتر نوید توفیقی راد

دکتر نوید توفیقی راد متخصص رادیولوژی و سونوگرافی دارای بورد تخصصی رادیولوژی-اینترونشن هستند و از دانشگاه UCSD امریکا، فلوشیپ فوق تخصصی نورورادیولوژی دارند. از خدمات ایشان می توان به رادیولوژی، انواع سونوگرافی،آنژیوگرافی، ماموگرافی، درمان تومورهای کبدی، درمان فیبروم رحم و سایز حوزه های مرتبط اشاره کرد. همچنین ایشان با تکیه بر جدید ترین تکنیک ها بهترین روش های درمانی را برای درمان واریس به کار می برند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
سونوگرافی و انواع آن

سونوگرافی و انواع آن

گاها برای شما و یا اطرافیانتان رخ داده است زمانی که به پزشک مراجعه کرده اید ،پزشک برای تشخیص بهتر مشکل یا بیماری شما نیاز داشته تا درون بدن شما را ببیند. برای...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =