دکتر نوید توفیقی راد » رادیولوژی » توموسنتز پستان یا ماموگرافی سه بعدی چیست؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

توموسنتز پستان یا ماموگرافی سه بعدی چیست؟

توموسنتزیس یا توموسنتز دیجیتالی، یک روش جدید آزمایش می باشد که  تصاویر چندگانه ای را از هر پستان در زوایای مختلف می گیرد، در این روش فشار اعمال شده روی پستان خیلی کمتر می باشد، فقط تا جایی که پستان را ثابت نگاه دارد. ماموگرافی سه بعدی که با توموسنتز پستان نیز شناخته می شود، نوعی تست تصویربرداری می باشد که در آن با استفاده از پرتوهای اشعه ایکس، تصویر سه بعدی را بازسازی می نمایند. توموسنتز پستان در افرادی که علامت و نشانه خاصی از سرطان ندارند، استفاده می شود. همچنین از آن می توان برای بررسی علت ایجاد مشکلات پستان مانند وجود توده در سینه، ترشح نوک سینه و درد استفاده کرد. به علت شایع بودن سرطان پستان در بین بانوان، قطعا افراد بسیار به دنبال راهکارایی برای تشخیص و درمان آن هستند. در این مقاله می خواهیم درمورد علت انجام، مزایا، کاربرد، نحوه انجام و عوارض توموسنتز پستان اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار دهیم. چنانچه علاقه دارید در این زمینه بیشتر بدانید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

توموسنتز پستان چیست؟

توموسنتز پستان، یکی از روش تشخیص زودرس سرطان پستان می باشد که بسیار کمک کننده است. در طی این روش از اشعه X استفاده می شود، اما میزان اشعه آن آنچنان کم است که میزان آن از اشعه های کیهانی موجود که در جو وجود دارند، بسیار کمتر می باشد. توصیه می شود افراد بیست تا سی ساله هر سه سال معاینه شوند. بعد از سن سی تا چهل سالگی نیز لازم است این معاینات ادامه داشته باشد و سالی یکبار انجام شود. به جز مواردی که در گروه پر خطر قرار می گیرند، به عنوان مثال در افرادی که اقوام نزدیک آن ها مبتلا به سرطان پستان بوده اند، موارد دیگر ریسکی معمول دارد و باید طبق روال معمول معاینه انجام شود. توصیه می شود که افراد چهل سال به بالا توجه بیشتری به این موضوع داشته باشند و معاینات سالیانه خود را انجام دهند.

گاهی اوقات بانوان از درد هنگام انجام ماموگرافی شکایت دارند، این مشکل در مواردی که سینه ها فیبروکیستی باشند ایجاد می شود. به این افراد توصیه می شود که نیم ساعت قبل از انجام ماموگرافی با مصرف مسکن این درد را کنترل نمایند. دستگاه های جدید که دیجیتال هستند، فشار کمتری را وارد می کنند. خوشبختانه امروز در حوزه پزشکی پیشرفت قابل توجهی صورت گرفته است. توموسنتز پستان یکی از این دستگاه ها است که تصاویری که به عنوان خروجی نمایش می دهد. در این روش، دیگر نیاز به فشردن سینه نیست و در افرادی که حجم سینه کمی دارند، به راحتی قابل انجام است.

توموسنتز پستان

علت انجام توموسنتز پستان

از ماموگرافی سه بعدی یا توموسنتز پستان می توان به عنوان آزمایش غربالگری سرطان در افرادی که علائم و نشانه هایی از سرطان پستان ندارند و بررسی مشکلات پستانی مانند ضخیم شدن لایه ها یا توده مشکوک استفاده کرد. در غربالگری سرطان پستان، از هر دو دسته از تصاویر ماموگرافی سه بعدی و تصاویر استاندارد ماموگرافی دو بعدی استفاده می شود، زیرا هر دو دسته از این تصاویر می توانند ناهنجاری های خاص پستان را نشان دهند.

 

مزایای توموسنتز پستان

توموسنتز پستان می تواند مزایای ذیل را با خود به همراه داشته باشد:

 • سرطان های بیشتری را نسبت به یک ماموگرافی معمولی تشخیص می دهد : مطالعات نشان داده که ترکیب توموسنتز ماموگرافی با ماموگرافی استاندارد می تواند در بین هر 1000 زن غربال شده، یک مورد سرطان پستان را بیشتر تشخیص دهد.
 • سرطان پستان در بافت متراکم پستانی بهتر تشخیص داده می شود : ماموگرافی سه بعدی، سرطان پستان را در افرادی که بافت پستانی متراکم تری دارند بهتر تشخیص می دهد، زیرا تصاویر سه بعدی این اجازه را به پزشکان می دهد تا فراتر از منطقه با چگالی بالا را مشاهده نمایند.
 • کاهش نیاز به تصویربرداری های لازم برای پیگیری بیماری : هنگام تشخیص ناهنجاری در تصاویر استاندارد ماموگرافی توسط پزشک، ممکن است او تصویربرداری های بیشتری را درخواست نماید. این پروسه برای بیمار استرس زا است و از نظر زمان و هزینه صرف شده نیز اقتصادی نمی باشد ترکیب ماموگرافی سه بعدی با ماموگرافی استاندارد نیاز به انجام عکس برداری بیشتر را کاهش می دهد.
 • بافت پستان از مجاری شیر، بافت متراکم پستانی، مجاری شیر و بافت چربی تشکیل شده است. سینه هایی که سفت تر هستند، بافت همبند بیشتر و چربی کمتری دارند. در ماموگرافی ساده، بافت متراکم پستانی و سرطانی به یک شکل دیده می شوند. درنتیجه ممکن است تشخیص سرطان سینه در پستان های متراکم دشوارتر باشد.
مزایا توموسنتز پستان

کاربرد توموسنتز پستان

 • تشخیص سریع‏‌تر تومور‌‌‌های سرطانی کوچک پستان که ممکن است در ماموگرام معمولی دیده نشوند.
 • کاهش بیوپسی‎‌‌‌های غیر ضروری یا تست‎‌‌‌های اضافی
 • افزایش احتمال تشخیص تومور‌‌‌های چندگانه پستان
 • ایجاد تصاویر واضح‎تر از ناهنجاری‎‌‌‌های بافت‎‌‌‌های متراکم پستان
 • دقت بیشتر در تعیین اندازه، شکل و موقعیت ناهنجاری‎‌‌‌های پستان

توموسنتزیس پستان چگونه انجام می شود؟

در این روش، تیوب اشعه ایکس در یک مسیر کمانی دور پستان حرکت می کند و 11 تصویر را در 7 ثانیه می گیرد. این اطلاعات به کامپیوتر فرستاده شده و برای تولید تصاویر شفاف و تمرکز بالای سه بعدی روی هم سوار می شوند. نتایج اولیه حاصل امیدوار کننده می باشد محققان بر این باور هستند که این روش جدید تصویربرداری پستان، مشاهده سرطان پستان را در بافت متراکم پستان آسانتر کرده و پایش و تشخیص سرطان پستان را آسان تر می کند. برای انجام توموسنتز پستان می بایست به بهترین رادیولوژیست در تهران مراجعه نمایید.

فرق بین توموسنتزیس و ماموگرافی

در توموسنتزیس، تصاویر و اسلایس های متعددی از سینه نمایش داده می شود و به همین دلیل توده به خوبی قابل تشخیص خواهد بود. در ماموگرافی معمولی فقط یک تصویر مسطح وجود دارد و نمی توان ضایعه را به خوبی مشاهده کرد.

عوارض انجام توموسنتز پستان

ماموگرافی سه بعدی یا توموسنتز، روشی ایمن محسوب می شود، اما مانند هر تست دیگری محدودیت و خطرات خاصی را نیز به همراه دارد:

 • توموسنتز نمی تواند تمام انواع سرطان را تشخیص دهد: اگر ضایعه بسیار کوچک باشد یا در ناحیه غیر قابل دسترس لانه گزیده باشد، امکان دارد که سرطان تشخیص داده نشود.
 • نتیجه آزمایش ممکن است مثب کاذب باشد : ممکن است ماموگرافی سه بعدی ناهنجاری را تشخیص دهد که پس از انجام آزمایش های بیشتر، مشخص شود که تنها یک بافت طبیعی خوش خیم یا سازگار بوده است که با انجام آزمایش های بیشتر مانند بیوپسی می توان ناحیه مشکوک را ارزیابی بیشتری کرد.
 • قرار گرفتن در معرض مقدار کمی از اشعه : در ماموگرافی سه بعدی، از اشعه X برای ایجاد تصاویری از پستان استفاده می شود، در نتیجه فرد در معرض میزان کمی از اشعه قرار می گیرد. از آنجایی که معمولا ماموگرافی سه بعدی در ترکیب با ماموگرافی استاندارد انجام می شود، میزان اشعه نیز ممکن است بیش از یک ماموگرافی ساده باشد. بعضی از دستگاه های ماموگرافی سه بعدی جدیدتر می توانند همزمان هر دو نوع تصویر سه بعدی و دو بعدی را ایجاد کنند و در نتیجه میزان اشعه دریافتی کاهش می یابد.

دکتر نوید توفیقی راد

دکتر نوید توفیقی راد متخصص رادیولوژی و سونوگرافی دارای بورد تخصصی رادیولوژی-اینترونشن هستند و از دانشگاه UCSD امریکا، فلوشیپ فوق تخصصی نورورادیولوژی دارند. از خدمات ایشان می توان به رادیولوژی، انواع سونوگرافی،آنژیوگرافی، ماموگرافی، درمان تومورهای کبدی، درمان فیبروم رحم و سایز حوزه های مرتبط اشاره کرد. همچنین ایشان با تکیه بر جدید ترین تکنیک ها بهترین روش های درمانی را برای درمان واریس به کار می برند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
سونوگرافی و انواع آن

سونوگرافی و انواع آن

گاها برای شما و یا اطرافیانتان رخ داده است زمانی که به پزشک مراجعه کرده اید ،پزشک برای تشخیص بهتر مشکل یا بیماری شما نیاز داشته تا درون بدن شما را ببیند. برای...

درمان واریس با اسکلروتراپی

درمان واریس با اسکلروتراپی

حتما پاهایی را که رگ های متورم شده دارند دیده اید که رنگ آبی یا بنفش دارد. ممکن است این اتفاق برای خودتان یا اطرافیانتان رخ داده باشد. علت متورم شدن رگ ها...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =