مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
دکتر نوید توفیقی راد » آزمایشات تصویربرداری » تفاوت سونوگرافی و ماموگرافی

تفاوت سونوگرافی و ماموگرافی

تفاوت سونوگرافی و ماموگرافی در روش تصویربرداری  است که به صورت مجزا اما تکمیلی هستند که در معاینه سینه به کار می روند. ماموگرافی با استفاده از اشعه ایکس با دوز پایین تصاویر دقیقی از بافت سینه را ثبت می کند و آن را در تشخیص تومورهای کوچک و میکروکلسیفیکاسیون هایی که نشان دهنده سرطان سینه در مراحل اولیه است، بسیار موثر می سازد. از سوی دیگر، سونوگرافی از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویر لحظه ای از بافت سینه استفاده می کند و مزایایی مانند تصویربرداری بدون اشعه و توانایی تمایز بین توده های کیستی و جامد را ارائه می دهد.

در حالی که ماموگرافی ابزار اولیه غربالگری سرطان سینه در زنان بدون علامت است، سونوگرافی اغلب برای ارزیابی بیشتر ناهنجاری های سینه که در معاینات بالینی یا غربالگری ماموگرافی تشخیص داده می شود، مورد استفاده قرار می گیرد. هر دو روش نقش اساسی در تصویربرداری سینه ایفا می کنند و مزایای منحصر به فردی را ارائه می دهند و به ارزیابی جامع سلامت سینه کمک می کنند. این مقاله با هدف روشن شدن تفاوت بین سونوگرافی و ماموگرافی، به نقش های خاص، مزایا و محدودیت های آنها در تصویربرداری سینه می پردازد.

تضاد سونوگرافی و ماموگرافی

درک سونوگرافی

تصویربرداری با سونوگرافی، از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویر لحظه ای از بافت سینه استفاده می کند. برخلاف ماموگرافی که از اشعه ایکس استفاده می کند، سونوگرافی شامل قرار گرفتن در معرض اشعه نمی شود و آن را برای زنان باردار و افراد دارای حساسیت به اشعه ایمن می کند. سونوگرافی به ویژه برای ارزیابی ناهنجاری های سینه که در معاینات بالینی یا ماموگرافی تشخیص داده می شود، مفید است و تصاویر دقیقی از کیست ها، توده های جامد و ضایعات مشکوک ارائه می دهد. علاوه بر این، بیوپسی سینه هدایت شده با سونوگرافی امکان نمونه برداری دقیق از بافت مشکوک برای ارزیابی بیشتر را فراهم می کند.

بررسی ماموگرافی

ماموگرافی همچنان استاندارد طلایی برای غربالگری سرطان سینه و تشخیص زودهنگام است. این روش تصویربرداری از اشعه ایکس با دوز پایین برای گرفتن تصاویر دقیق از بافت سینه استفاده می کند و امکان تشخیص تومورهای کوچک و میکروکلسیفیکاسیون هایی را فراهم می کند که ممکن است نشان دهنده سرطان سینه در مراحل اولیه باشد. ماموگرافی نقش اساسی در غربالگری روتین سرطان سینه برای زنان 40 ساله و بالاتر دارد و حساسیت و ویژگی بالایی در تشخیص ناهنجاری های سینه ارائه می دهد. 

سونوگرافی و ماموگرافی

تضاد سونوگرافی و ماموگرافی

در حالی که هم سونوگرافی و هم ماموگرافی به عنوان ابزارهای ارزشمندی در تصویربرداری سینه عمل می کنند، از روش های متمایز استفاده می کنند و اغلب برای اهداف مختلف به کار می روند. ماموگرافی در تشخیص میکروکلسیفیکاسیون ها و تومورهای کوچک سینه که ممکن است با سونوگرافی قابل مشاهده نباشد، برتری دارد.

این روش برای غربالگری روتین سرطان سینه و تشخیص زودهنگام، به ویژه در زنان بدون علامت، بسیار موثر است. از سوی دیگر، سونوگرافی امکان تصویربرداری لحظه ای را ارائه می دهد و شامل قرار گرفتن در معرض اشعه نمی شود، بنابراین برای ارزیابی ناهنجاری های سینه که در معاینات بالینی یا غربالگری ماموگرافی تشخیص داده می شود، مناسب است. سونوگرافی به ویژه برای تمایز بین ضایعات کیستی و جامد سینه و هدایت رویه های کم تهاجمی مانند بیوپسی مفید است.

مزایا و محدودیت های سونوگرافی و ماموگرافی

هر دو سونوگرافی و ماموگرافی مزایا و محدودیت های منحصر به فردی را در تصویربرداری سینه ارائه می دهند. ماموگرافی در تشخیص سرطان سینه در مراحل اولیه بسیار حساس است و همچنان ابزار غربالگری استاندارد برای زنان بدون علامت باقی مانده است. با این حال، این روش ممکن است نتایج مثبت کاذب ایجاد کند که منجر به انجام آزمایشات پیگیری غیر ضروری و اضطراب شود.

سونوگرافی، در حالی که در تشخیص میکروکلسیفیکاسیون ها به اندازه ماموگرافی حساس نیست، از ویژگی بالاتری برخوردار است و شامل قرار گرفتن در معرض اشعه نمی شود. این روش به ویژه برای ارزیابی ناهنجاری های سینه در زنان جوان، زنان با بافت سینه متراکم و زنان باردار یا شیرده مفید است. با این حال، سونوگرافی ممکن است وابسته به کاربر باشد و در مقایسه با ماموگرافی در تشخیص ضایعات کوچک سینه کمتر موثر باشد.

ماموگرافی و سونوگرافی

نتیجه گیری

سونوگرافی و ماموگرافی ابزارهای ارزشمندی در تصویربرداری سینه هستند که هر کدام مزایا و محدودیت های منحصر به فردی را ارائه می دهند. در حالی که ماموگرافی همچنان ابزار غربالگری استاندارد برای تشخیص سرطان سینه باقی مانده است، سونوگرافی نقشی اساسی در ارزیابی ناهنجاری های سینه که در معاینات بالینی یا غربالگری ماموگرافی تشخیص داده می شود، ایفا می کند. 

سوالات متداول

کدام روش تصویربرداری برای غربالگری سرطان سینه بهتر است: سونوگرافی یا ماموگرافی؟

ماموگرافی، به ویژه در زنان بدون علامت، استاندارد طلایی برای غربالگری سرطان سینه است. این روش در تشخیص تومورهای کوچک و میکروکلسیفیکاسیون هایی که نشان دهنده سرطان سینه در مراحل اولیه است، بسیار حساس است.

تفاوت سونوگرافی با ماموگرافی از نظر میزان اشعه دریافتی چیست؟

برخلاف ماموگرافی که از اشعه ایکس با دوز پایین استفاده می کند، سونوگرافی از هیچگونه اشعه ی یونیزه کننده ای استفاده نمی کند و آن را برای زنان باردار و افراد حساس به اشعه ایمن می سازد.

سونوگرافی معمولاً چه زمانی در تصویربرداری سینه استفاده می شود؟

سونوگرافی اغلب برای ارزیابی بیشتر ناهنجاری های سینه که در معاینات بالینی یا غربالگری ماموگرافی تشخیص داده می شود، مورد استفاده قرار می گیرد.

دکتر نوید توفیقی راد

دکتر نوید توفیقی راد متخصص رادیولوژی و سونوگرافی دارای بورد تخصصی رادیولوژی-اینترونشن هستند و از دانشگاه UCSD امریکا، فلوشیپ فوق تخصصی نورورادیولوژی دارند. از خدمات ایشان می توان به رادیولوژی، انواع سونوگرافی،آنژیوگرافی، ماموگرافی، درمان تومورهای کبدی، درمان فیبروم رحم و سایز حوزه های مرتبط اشاره کرد. همچنین ایشان با تکیه بر جدید ترین تکنیک ها بهترین روش های درمانی را برای درمان واریس به کار می برند.
مقالات مرتبط
تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی در چیست؟

تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی در چیست؟

تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی در نقش آنها در حوزه تصویربرداری پزشکی نهفته است. رادیوگرافی عمدتا شامل گرفتن تصاویر پزشکی، به طور معمول با استفاده از تکنولوژی...

سونوگرافی داپلر رحم چیست؟

سونوگرافی داپلر رحم چیست؟

سونوگرافی داپلر رحم یک تکنیک تصویربرداری پیشرفته است که برای ارزیابی جریان خون در رحم استفاده می‌شود. در این روش، از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید...

انواع تصویربرداری های سینه 

انواع تصویربرداری های سینه 

انواع تصویربرداری های سینه وجود دارد که هر کدام دارای قدرت ها و کاربردهای خاص خود هستند. تصویربرداری با ماموگرافی، سونوگرافی، تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI)...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =