دکتر نوید توفیقی راد » بیوپسی » بیوپسی ریه چگونه انجام می گیرد؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

بیوپسی ریه چگونه انجام می گیرد؟

درصورتی که فردی مبتلا به بیماری های ریوی شده باشد، در ابتدای مراجعه به پزشک، پزشک برای وی سونوگرافی یا سی تی اسکن تجویز میکند. در حالتی که در ریه بیمار موارد غیر عادی دیده بشود پزشک نیاز دارد تا نمونه ای از بافت سلولی ریه را مورد بررسی قرار بدهد. به برداشتن بافت سلولی از ریه و یا قسمتهای دیگر بدن، بیوپسی می گویند. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی انواع  بیوپسی ریه و کاربرد آن، عوارض آن و.. بپردازیم.

بیوپسی ریه چیست؟

بیوپسی ریه به چندین روش مختلف انجام می شود که در ادامه به 4 تای آنان به صورت مختصر می پردازیم:

 1. برونکوسکوپی: یکی از روش ها برای برداشتن نمونه ای از ریه است. که در این روش پزشک، یک برونکوسکوپ که از یک لوله انعطاف پذیر به همراه دوربین و نور تشکیل شده از طریق بینی یا دهان وارد ریه بیمار می کند.برای برداشتن بافت سلولی از ریه، به همراه برونوسکوپ وسیله ی دیگری وارد ریه بیمار می شود تا در صورت نیاز بافتی از ریه را خارج کند.

اگر توموری در ریه وجود داشه باشد ممکن است به همراه موارد فوق لیزری برای کوچک کردن اندازه تومور نیز وارد ریه کند.

 1. توراکوسکپی: این روش مشکلاتی که بیرون از ریه ها وجود دارد را مورد آزمایش و بررسی قرار می دهد. در این روش بیمار به صورت کامل بیهوش می شود. پزشک متخصص برای انجام این عمل ابتدا لوله ای را در ریه و حلق می گذارد تا به وسیله آن تنفس بیمار، فشارخون، سطح اکسیژن و ضربان قلب بیمار را مورد بررسی قرار دهد.

در نهایت برای برداشتن نمونه از ریه، برش های کوچک بر روی قفسه سینه به وجود می آورد. و به وسیله ابزار های کوچکی نموه بافت سلولی را از ریه خارج می کند.

 1. بیوپسی سوزنی: در صورتی که پزشک نتواند به وسیله برونکوسکپی بافت سلولی مورد نیازش را از ریه خارج کند یا برای بررسی داخل ریه، برونش، مسیر اصلی ورود به ریه ها را بررسی کند،  به این روش رو می آورد. در این روش پزشک سوزنی را از قفسه سینه بیمار وارد ریه می کند و نمونه را برمی دارد. در این روش برخلاف روش توراکوسکپی بیمار هشیار است، تنها محل وارد شدن سوزن بی حس می شود.
 2. بیوپسی باز :این روش آخرین راه برای برداشتن نمونه بافت سلولی از ریه است در صورتی که هیچ کدام از روش های فوق برای برداشتن نمونه جواب ندهد. از بیوپسی باز ریه استفاده می کنند.

در این روش مانند روش دوم (توراکوسکپی) بیمار کاملا بی هوش است. در این روش به دلیل وج.ود برش های بزرگتر به بیوپسی باز معروف است. این برش بزرگ دسترسی پزشک به ریه و نمونه برداری از آن را راحت تر می کند.

بیوپسی ریه
بیوپسی ریه

دلایل بیوپسی ریه


بیوپسی ریه به دلایل مختلفی انجام می شود که در ادامه آنها را با هم مرور می کنیم:
*پزشک برای تشخیص عفونت ریه ممکن است بیوپسی ریه انجام دهد.
*بررسی توده ای که در قفسه سینه وجود دارد از دلایل دیگر انجام بیوپسی ریه است.
*برای تشخیص بیماری های ریه نیز بیوپسی ریه انجام می شود.

بیوپسی ریه چه کاربرد هایی دارد؟

 • تشخیص سرطان ریه
 • علت جمع شدن مایع در ریه
 • بررسی موارد مشکوک درصورت وجود موارد غیر عادی در آزمایشات سونوگرافی یاتصویر برداری با اشعه ایکس
 • بررسی کردن مشکلات ریوی از قبیل: فیبروز ریوی، سارکوئیدوز
 • پنومونی: این مشکل بسیار نادر است و به ندرت از بیوپسی ریه برای آن استفاده می شود.

قبل از انجام بیوپسی ریه چه آمادگی باید داشته باشیم؟

 • قبل از بیوپسی، نیاز است پزشک با معایه کامل بدن و بررسی آزمایشات مختلف، از ایمن بودن این روش برای شما اطمینان حاصل کند.
 • اگر به داروها یا موارد مورد استفاده در بیوپسی حساسیت دارید حتما قبل از بیوپسی به پزشک خود اطلاع دهید.
 • قبل از بیوپسی باید از خوردن داروهایی که منجر به لخته شدن خون می شوند بپرهیزید. در این مورد باید حتما با پزشک مشورت کنید
 • حدود 8 ساعت قبل از بیوپسی نباید از خوراکی هاو مایعات استفاده کنید.

بیوپسی ریه دوران نقاهت دارد؟

 • درصورتی که برای نمونه برداری شما را بیهوش نکرده باشند یا علائم خاصی بعد از بیوپسی ناشته باشید نیازی به دوران نقاهت خاص یا ویژه ای هم ندارید.
 • درصورت عدم بیهوشی برای بیوپسی ریه بعد از چند ساعت می توانید به خانه بروید. اما اگر برای شما از بیهوشی استفاده کرده اند شما را تا یکی دو روز در بیمارستان بستری می کنند.
 • بهتر است تا چند روز بعد از انجام بیوپسی از فعالیت های سنگین و ورزش های سنگین بپرهیزید.
 • از خوردن داروهایی مانند آسپرین که منجر به خونریزی بیشتر می شود بپرهیزید البته در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.
 • در صورت داشتن درد از خوردن خودسرانه قرص های مسکن بپرهیزید و تنها از قرص های مسکنی که پزشک برایتان تجویز می کند استفاده کنید.

بیوپسی ریه عوارض دارد؟

این عمل نیز مانند باقی عمل های جراحی یا نمونه برداری عوارضی را به دنبال دارد. عوارض بعد از آن عموما بسیار نادر هستند و کم رخ می دهند. برخی از این عوارض عبارتند از:

 • خطر ابتلا به پنومونی
 • خونریزی
 • عفونت در زخم
 • لخته شدن خون در محل انجام بیوپسی
 • درد در قفسه سینه
 • سرفه همراه با خون
 • احساس تنگی نفس
 • قرمز شدن یا متورم شدن در محل زخم
 • خارج شدن خون یا مایعاتی مانند خونابه از محل زخم

در صورتی که علائمی از علائم فوق را داشتید حتما به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

روش بیوپسی ریه
روش بیوپسی ریه

نتیجه بیوپسی ریه چند وقت بعد از انجام آن آماده می شود؟

بعد از نمونه برداری از ریه شما، نمونه به آزمایشگاه های متخصص فرستاده می شود و در نهایت تا یک هفته بعد نتیجه نهایی و جواب آزمایش خود را می توانید دریافت کنید.

نتایج نهایی بیوپسی ریه به صورت زیر است :

 1. درصورت نرمال بودن، نمونه برداشته شده از بافت ریه هیچگونه نشانه ای از عفونت، سرطان یا التهاب را ندارد و کاملا طبیعی است.
 2. در صورتی که نمونه برداشته شده غیر نرمال باشد، در بافت ریه عفونت، التهاب یا نشانه ای از بیماری ها یا سرطان دیده می شود که در این حالت با توجه به نتیجه های بیوپسی راه حل هایی برای درمان در نظر گرفته می شود.

دکتر نوید توفیقی راد

دکتر نوید توفیقی راد متخصص رادیولوژی و سونوگرافی دارای بورد تخصصی رادیولوژی-اینترونشن هستند و از دانشگاه UCSD امریکا، فلوشیپ فوق تخصصی نورورادیولوژی دارند. از خدمات ایشان می توان به رادیولوژی، انواع سونوگرافی،آنژیوگرافی، ماموگرافی، درمان تومورهای کبدی، درمان فیبروم رحم و سایز حوزه های مرتبط اشاره کرد. همچنین ایشان با تکیه بر جدید ترین تکنیک ها بهترین روش های درمانی را برای درمان واریس به کار می برند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
سونوگرافی و انواع آن

سونوگرافی و انواع آن

گاها برای شما و یا اطرافیانتان رخ داده است زمانی که به پزشک مراجعه کرده اید ،پزشک برای تشخیص بهتر مشکل یا بیماری شما نیاز داشته تا درون بدن شما را ببیند. برای...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =