دکتر نوید توفیقی راد » بیوپسی » همه چیز در مورد بیوپسی یا نمونه برداری استخوان
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

همه چیز در مورد بیوپسی یا نمونه برداری استخوان

بیوپسی Biopsy، به معنی نمونه گیری از بافت یک موجود زنده می باشد. در بیوپسی یا نمونه برداری از استخوان، پزشک متخصص تکه استخوان کوچکی را از بدن بیمار خارج می کند و جهت بررسی آن را به آزمایشگاه پاتولوژی می فرستد. علت انجام نمونه برداری از استخوان این است که، پزشک در بررسی های خود به این نتیجه می رسد که تغییراتی در بافت استخوان ایجاد شده است، ولی چگونگی دقیق این خطاها مشخص نیست. در این مقاله، به بررسی بیوپسی ریه،کاربردهای آن، نحوه انجام، اقدامات قبل و مراقبت های بعد از بیوپسی ریه می پردازیم و اطلاعاتی را در مورد این روش ارائه می کنیم. با ما در ادامه مقاله همراه باشید.

بیوپسی-استخوان
بیوپسی یا نمونه برداری استخوان

بیوپسی یا نمونه برداری از استخوان

در تصاویر رادیوگرافی که از بیمار تهیه می شود می توان تغییراتی که در شکل یکی از استخوان های بدن او ایجاد شده، مشاهده کرد و تشخیص داد که بیمار، مبتلا به تومور استخوان است. ولی بررسی های تصویربرداری حتی بررسی های پیشرفته ای مانند سی تی اسکن و یا ام آر آی و یا آزمایشات پاراکلینیکی نتوانسته اند نوع تومور را مشخص کنند. شایع ترین بیماری که از طریق این روش تشخیص داده می شود وجود تومور های استخوان می باشد.
در بسیاری از موارد، تشخیص دقیق نوع تومور و سلول های تشکیل دهنده آن ضروری می باشد زیر نوع درمان برحسب نوع تومور متفاوت است.
‌‌در این موارد می بایست با انجام بیوپسی یا نمونه برداری از استخوان نوع تومور مشخص گردد. در برخی بیماری های متابولیک یا مادرزادی استخوان و یا بعضی عفونت ها هم ممکن است نیاز به بیوپسی یا نمونه برداری از استخوان، ضروری باشد.

نمونه برداری استخوان چگونه انجام می شود؟

بیوپسی یا نمونه برداری، یک آزمایش پزشکی برای تهیه نمونه از بافت بدن می باشد که به منظور بررسی میکروسکوپی بافت های تهیه شده انجام می گردد. متخصص رادیولوژی، از نواحی از بافت بدن که طبیعی نیستند و در آزمایشات اولیه، به عنوان تومور، ضایعه یا توده شناخته می شوند نمونه برداری می کند.

نحوه انجام بیوپسی، بستگی به محلی دارد که نمونه برداری می خواهد از آنجا انجام شود. در بیوپسی مغز استخوان، پزشک با بررسی استخوان می تواند علت اختلالات خونی را تشخیص دهد. برای نمونه گیری از استخوان، از یک سوزن ضخیم استفاده می شود.

اغلب، بیوپسی از استخوان لگن انجام می شود. ممکن است از سایر نواحی بدن مانند استخوان پا، سینه یا ستون فقرات نیز نمونه برداری انجام شود. برای بی حسی این نواحی معمولا از بی حسی موضعی استفاده می شود. ممکن است آرام بخش جهت کاهش استرس و اضطراب، برای بیمار تجویز شود. از بیمار خواسته می شود که روی شکم یا پهلو دراز بکشد، سپس بدن با یک پارچه پوشیده می شود و فقط محل نمونه برداری قابل مشاهده است.

پس از نمونه برداری از بافت، آن را به یک مرکز پاتولوژی می فرستند، سپس نمونه تهیه شده زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می گیرد تا نوع بیماری و ماهیت نمونه مشخص گردد. با توجه به شکل، نوع و فعالیت سلول های بافتی، پزشک متخصص می تواند بیماری را تشخیص دهد.

بیوپسی-استخوان

کاربرد های بیوپسی استخوان

از بیوپسی استخوان برای تشخیص سرطان استخوان استفاده می شود. این عمل ممکن است از طریق روش سی تی اسکن یا توسط جراح ارتوپد انجام شود. بیوپسی مغز استخوان جهت بررسی تعداد سلول های قرمز خون، گلبول های سفید، پلاکت ها ( سلول های لخته کننده خون) انجام می شود و برای تشخیص بیماری های سرطانی و غیر سرطانی خون از جمله سرطان های خون نظیر لنفوم، میلوما مولتیپل و … مورد استفاده قرار می گیرد.

اقدامات قبل از بیوپسی استخوان

  • به طور معمول نیازی به ناشتا بودن نیست ولی توصیه می شود قبل از انجام بیوپسی استخوان غذای سبک مصرف شود.
  • امکان دارد یک نمونه خون گرفته شود.
  • تیم پزشکی فشار خون و ضربان قلب بیمار را بررسی می کند.
  • معمولا بی حسی به صورت موضعی انجام می شود.
  • جهت کاهش درد از تزریق داروهای آرام بخش استفاده می شود.

مراقبت های بعد از بیوپسی استخوان

پس از انجام بیوپسی استخوان جهت قطع خونریزی، فشاری به محل ورود سوزن وارد می شود. سپس یک بانداژ روی محل قرار می گیرد. اگر بی حسی بصورت موضعی باشد، از بیمار خواسته می شود که به مدت 10 الی 15 دقیقه به پشت دراز بکشد و فشاری روی محل بیوپسی وارد می شود. پس از آن بیمار می تواند مرخص شود و فعالیت های روزانه خود را آغاز کند. اگر آرامبخش داخل وریدی دریافت شده باشد، بیمار به بخش ریکاوری منتقل می شود. به دلیل اینکه آرام بخش سبب اختلال در حافظه و تاخیر در زمان پاسخ می گردد، باید به گونه ای برنامه ریزی شود که بیمار با یک نفر همراه به منزل خود بازگردد تا مشکلی برای وی پیش نیاید.

به مدت یک روز، باید بانداژ به صورت خشک روی محل بیوپسی باقی بماند. در این مدت شنا کردن، استفاده از وان و دوش گرفتن ممنوع می باشد. بعد از گذشت یک روز، بیمار می تواند محل بیوپسی را مرطوب کند.

عوارض بیوپسی استخوان

در صورت مشاهده علائم زیر بایستی با پزشک تماس گرفت:

  • خونریزی با فشار مستقیم
  • تشدید درد یا ناراحتی
  • تورم در محل نمونه برداری
  • افزایش قرمزی در محل نمونه برداری
  • تب مزمن

دکتر نوید توفیقی راد

دکتر نوید توفیقی راد متخصص رادیولوژی و سونوگرافی دارای بورد تخصصی رادیولوژی-اینترونشن هستند و از دانشگاه UCSD امریکا، فلوشیپ فوق تخصصی نورورادیولوژی دارند. از خدمات ایشان می توان به رادیولوژی، انواع سونوگرافی،آنژیوگرافی، ماموگرافی، درمان تومورهای کبدی، درمان فیبروم رحم و سایز حوزه های مرتبط اشاره کرد. همچنین ایشان با تکیه بر جدید ترین تکنیک ها بهترین روش های درمانی را برای درمان واریس به کار می برند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
سونوگرافی و انواع آن

سونوگرافی و انواع آن

گاها برای شما و یا اطرافیانتان رخ داده است زمانی که به پزشک مراجعه کرده اید ،پزشک برای تشخیص بهتر مشکل یا بیماری شما نیاز داشته تا درون بدن شما را ببیند. برای...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + چهارده =