آیا به همراه داشتن جواهرات در زمان رادیولوژی منعی دارد ؟
بله. بیمار نباید جواهرات ، طلا و … را در زمان رادیولوژی همراه خود داشته باشد .
آیا سونوگرافی سه بعدی یا چهاربعدی برای جنین ضرر دارد؟
ماهیت روش تصویربرداری سونوگرافی سه بعدی و چهاربعدی با سونوگرافی معمولی فرقی ندارد و همان امواج صوتی است ولی در موارد سه بعدی و چهاربعدی، پروب پیشرفته تر می باشد و امکان اینکه از جنین فیلم برداری شود، فراهم می شود. همچنین تصاویر شکیل تر و قابل درک برای افراد عادی فراهم می کند و ثابت نشده که عوارضی برای جنین یا مادر داشته باشد، ولی در سه ماه اول توصیه نمی شود، زیرا اطلاعات اضافه تری نسبت به سونوگرافی معمولی به ما نمی دهد. کاربرد استفاده از سونوگرافی سه بعدی یا چهاربعدی برای ارزیابی آنومالی جنینی، بویژه آنومالی صورت و اندام ها می باشد.
چرا در زمان تصویر برداری باید لباس گان پوشید ؟
استفاده از لباس گان برای این است که تصاویر مبهم در زمان تصویربرداری ایجاد نشود، به همین دلیل توصیه می شود که در زمان رادیولوژی لباس گان بپوشید .
معیار برای تعیین سن حاملگی در سونوگرافی NTچیست؟
در سونوگرافی NT طول سری-دمی که در اصطلاح به آن CRL می گویند معیار تعیین سن جنین است که بایستی برای اندازه گیری NT در محدوده ۴۵ تا ۸۴ میلی متر باشد.
سونوگرافی NT چه زمانی انجام می شود؟
در حالت ایده آل، شما باید در سه ماه اول بارداری خود غربالگری کنید. اگر قصد انجام غربالگری دارید و زیر 14 هفته باردار هستید، غربالگری ترکیبی سه ماهه اول به شما پیشنهاد می شود.
غربالگری ترکیبی سه ماهه اول هم آزمایش خون و هم سونوگرافی را شامل می شود. آزمایش خون بهتر است در 10 هفته انجام شود اما هر زمان بین 9 هفته تا 13 هفته و 6 روز انجام می شود. اسکن اولتراسوند (که به آن شفافیت حفره ای می گویند) بهتر است در 12 هفته بارداری انجام شود اما هر زمان بین 11 هفته تا 2 روز و 13 هفته و 6 روز بارداری انجام می شود.
اگر هنگام تصمیم گیری برای غربالگری 14 هفته باردار یا بیشتر هستید، غربالگری سرم مادران در سه ماهه دوم به شما پیشنهاد می شود. این یک آزمایش خون است که بهتر است بین هفته های 14 تا 18 بارداری انجام شود اما می تواند تا 20 هفته انجام شود
این سونوگرافی باید در زمانی انجام شود که مایع موجود در پشت گردن جنین قابل تحلیل و شفاف باشد به همین دلیل در هفته های یازدهم تا چهاردهم انجام می شود.
بعد از هفته چهاردم این مایع شفاف از بین می رود به همین دلیل امکان انجام این سونوگرافی وجود ندارد.همچنین قبل از هفته یازدهم نیز به دلیل کوچک بودن بیش از حد نوزاد نمی توان این سونوگرافی را انجام داد.
ماموگرافی در چه سنی انجام می شود؟
معمولا در سنین 40 سال به بالا به صورت چکاپ سالانه انجام می شود. در سنین پایین تر اگر بیمار در اقوام درجه یک خود مثل (مادر و خوهر) سابقه سرطان داشته اند یا در سونوگرافی سینه خود مورد مشکوکی گزارش شده باشد به درخواست پزشک متخصص انجام می شود.
بهتر است قبل از انجام این کار دوش گرفته شود و از دئودورانت یا اسپری های زیربغل استفاده نکرده باشید.
همچنین برای گزارش نتیجه، حتما ماموگرافی یا سونوگرافی های قبلی خود را همراه داشته باشید.
سونوگرافی داپلر چه زمانی انجام می شود؟
سونوگرافی داپلر مقاومت جریان خون، حجم جریان خون، حجم جریان خون جفت، مقاومت جریان مغز جنین اندازه گیری می شود.
این سونوگرافی معمولا زمانی انجام می شود که جنین با توجه به سن حاملگی کوچکتر ازاندازه طبیعی باشد و یا شریان بند ناف جنین و جریان خون عروق بند ناف مشکل داشته باشد. گاهی هم به دلیل روش کار پزشک زنان معالج برای بررسی بیشتر در سنین مختلف بارداری درخواست می شود.
در دوران بارداری از چه زمانی جنسیت جنین در سونوگرافی مشخص می شود؟
در سونوگرافی از هفته 18 بارداری تعیین جنسیت جنین بطور دقیق قابل انجام است. قبل از 18 هفتگی در صورتی که جنین در وضعیت مناسب قرار گرفته باشد نیز می توان جنسیت را دید اما خیلی قابل اطمینان نیست، برای مثال به علت قرار گرفتن بند ناف بین پاهای جنین ممکن است تشخیص اشتباه باشد. به همین دلیل برای مطمئن بودن از تشخیص، بهتر است پس از 18 هفتگی تعیین جنسیت صورت گیرد.